Koronavirus

Covid zasahuje čím dál více dětí. Očkování se nevyhnou, míní lékařka

Dětí s koronavirem v Česku neustále přibývá a lékaři u nich v mnohem větší míře hlásí silnější příznaky. Dvě děti s nemocí již zemřely. Epidemiolog Rastislav Maďar a pediatrička Ilona Hülleová promluvili o tom, co mohlo být příčinou úmrtí, jak nemocem dětí předcházet a o očkování dětí.

Už druhou smrt dítěte s covidem zaznamenali v uplynulém týdnu v České republice. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se nepodařilo zcela s jistotou určit příčinu obou úmrtí. "Když jsou nakažené desítky až stovky tisíc dětí a k úmrtí dojde v malém počtu, tak většinou bych měl tendenci hledat jiné faktory, které k tomu přispěly, ale absolutní jistotu nemůžeme mít, to nejlépe posoudí ošetřující lékař," řekl Maďar.


"Je potřeba dávat pozor na mladší dospělé a děti. Bych byl nerad, aby se nám to otočilo. Tím, že u nás má virus tolik možností cirkulovat, aby se stalo to, že budou u nás umírat děti častěji než doposud," doplnil.


Podle Maďara je nálož viru v české populaci extrémně vysoká, panuje obava, aby v propočtu na počet obyvatel nebyl nakonec počet nemocných dětí vyšší než v jiných zemích.

Související obsah

 

Přibývá dětí s příznaky


Redakce TN.cz oslovila také předsedkyni Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD) Ilonu Hülleovou. Ta se mohla podělit nejen o své zkušenosti, ale také o zkušenosti jejích kolegů pediatrů.


"S kolegy jsme se shodli, že jak zpočátku bylo obvyklé, že děti byly zcela bez příznaků, tak teď přibývaly děti, které nějaké příznaky už měly. Ať už se jednalo o teploty, případně respirační příznaky, děti byly častěji unavené. Pozorujeme méně střevních příznaků, jako jsou průjmy a zažívací potíže," shrnula Hülleová.


Očekává, že nemocnost dětí se sníží uzavřením mateřinek. "V poslední době sledujeme mutace, které se tady šíří, a zda britská mutace, která převažuje, nezpůsobuje příznaky i u dětí. My se hlavně zaměřujeme na testování dětí a abychom mohli využít i šetrnější testy pro děti, například testy ze slin," přiblížila.

Související obsah

Nejlepší ochrana dětí a PIMS


Jak tedy mohou rodiče nejlíp ochránit své děti? V zásadě platí stejná pravidla jako pro dospělé. Důležité je nic neriskovat. "Co bych poradila rodičům – pokud dítě opravdu nevypadá dobře, má vysoké teploty, které neklesají, nebo se začne zhoršovat dýchání, nebo mají pocit tlaku na hrudníku, aby rychle kontaktovali svého praktického lékaře, nebo mimo ordinační hodiny pak dětskou pohotovost," poradila Hülleová.


Dětští lékaři se v poslední době zabývají také multisystémovým zánětlivým syndromem (PIMS). "Očekáváme, že může narůstat počet případů s tím, jak přibývalo nemocných dětí. Zaměřili jsme na toto téma vzdělávací akci pro praktické lékaře pro děti a dorost, tak aby na to každý praktik myslel, aby byl připravený děti vyšetřit," objasnila pediatrička.

Související obsah

Očkování dětí a dorostu


Hülleová má za to, že Česká republika k očkování dětí určitě jednou dospěje. Odborníci už zjišťují, jak bude očkování fungovat u mladších věkových skupin. "Pokud se bude nemoc šířit, tak by měla být možnost ochrany i pro děti formou očkování, zvláště pokud by přibývalo těžších případů nebo komplikací při onemocnění covid-19. Nedovedu si představit, že by byly další měsíce mimo školu nebo i mimo kolektiv, když by mohly být očkovány prověřenou a bezpečnou vakcínou," prohlásila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz