Krimi

Pozor na podvodné telefonáty z bank! Lidé přišli už o stovky tisíc korun

Pozor na podvodné telefonáty z bank! Lidé přišli už o stovky tisíc korun
Zdroj: Profimedia

Jenom na Vysočině v posledních dnech kriminalisté prověřují několik případů, kdy lidem telefonovali podvodníci a vydávali se za zaměstnance bank. Podvedení tak přišli o stovky tisíc korun. Policisté proto varují, aby si lidé dávali na podobné telefonáty pozor a radí, jak poznat, že se jedná o podvodníky.

Podvodníci si vytipovali klienty různých bank, scénář je většinou velice podobný. "V profesionálně znějících telefonátech se vydávají za pracovníky banky a klienta informují o tom, že byl napaden jeho bankovní účet a požadují po něm přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, aby bylo možné účet co nejrychleji zablokovat," popisuje postup podvodníků náměstek ředitele policie na Vysočině Pavel Peňáz.

Posléze falešní pracovníci banky nabídnou klientovi možnost převést peníze na jiný bezpečný účet. Další variantou je, že podvodníci klientovi sdělí, že si na jeho jméno někdo uzavřel úvěr a jako řešení mu nabídnou uzavření jiného úvěru ve stejné výši a převedení peněz opět na jiný bezpečný účet. Transakce jsou ale podvodné a klient o své peníze přichází.

Obvykle lidem po skončení telefonátu dojde, že to bylo podezřelé a pro jistotu zavolají do své banky. Tam bohužel zjistí, že se stali obětí podvodu a jejich peníze zmizely na neznámé účty. Nezbývá tak nic jiného, než se obrátit na policii.

Související obsah

Jenom v posledních dnech policie na Vysočině prověřuje několik takových případů, kdy lidé přišli o peníze v řádech několika stovek tisíc korun. "Kriminalisté se proto znovu obracejí na širokou veřejnost, aby lidé na podobné podvodné telefonáty nijak nereagovali a hovory ukončili," varuje policejní mluvčí Dana Čírtková.

Žádná banka se svými klienty nikdy nejedná tímto způsobem. Nikdy po klientovi nemůže chtít přístupové údaje k bankovním účtům, hesla, PIN kódy. To vše jsou údaje, která se nikomu nesdělují, a to ani v této době, kdy se kvůli pandemii omezují osobní kontakty a komunikace probíhá telefonicky či psanou formou.


V únoru se objevila také nebezpečná série podvodných útoků na bankovní účty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz