Zahraničí

Nejmladší oběť protestů v Barmě. Holčičku zabili v náruči jejího otce

Nejmladší oběť protestů v Barmě. Holčičku zabili v náruči jejího otce
Zdroj: Profimedia

Od vojenského převratu v Barmě uplynulo sedm týdnů, protesty v zemi nadále pokračují a obětí přibývá. Nejmladší z nich je sedmiletá dívenka, kterou vojáci zastřelili ve chvíli, kdy ji její otec držel v náruči. O život při nepokojích přišlo už nejméně 275 lidí.

Protesty v Barmě si vybírají krvavou daň. Nejen demonstranti přicházejí o život, mezi obětmi jsou i děti. Tou nejmladší je sedmiletá Khin Myo Chit, kterou vojáci v úterý zastřelili přímo v domě jejích rodičů ve městě Mandalay.

Ten den vojáci prohledávali všechny domy v sousedství, uvedla pro BBC starší sestra zabité dívky, 25letá May Thu Sumaya. Hledali zbraně a zatýkali podezřelé lidi. "Aby se dostali dovnitř, vykopli dveře," popsala způsob, jakým vtrhli k nim domů. "Když byly dveře otevřené, zeptali se mého otce, zda jsou v domě ještě nějací další lidé," pokračovala.

Muž vojákům sdělil, že v domě nikdo další není. Podle výpovědi dcery ho měli obvinit ze lži a začít prohledávat místnosti. V tu chvíli přiběhla její sedmiletá sestra a posadila se otci na klín. "Pak vystřelili a zasáhli ji," dodala May Thu Sumaya. Během domovních kontrol vojáci zbili a zatkli také jejího 19letého bratra.

Střela dívenku zasáhla do břicha. V rozhovoru pro místní média otec prozradil, že její poslední slova zněla: "Nemůžu, tati, příliš to bolí." Řekl, že zemřela zhruba za půl hodiny. Příbuzní ji naložili do auta a hledali lékařskou pomoc, boj o život ale dívenka prohrála.

Armáda se k incidentu ještě nevyjádřila. Zpráva o smrti sedmileté holčičky oběhla celý svět. Podle neziskové organizace Save the Children se počet zabitých dětí při protestech v Barmě vyšplhal už na 20. V pondělí přišel o život 14letý chlapec, který byl rovněž zastřelen, aniž by se účastnil protestů. Údajně se to stalo ve chvíli, kdy vyšel z domu pro vodu.

"Jsme zděšeni z toho, že děti jsou terčem smrtelných útoků. Jejich smrt je obzvláště znepokojivá vzhledem k tomu, že byly údajně zabity doma, kde by měly být chráněny před újmou. Skutečnost, že tolik dětí bylo zabito, a to téměř denně, ukazuje, že bezpečnostní složky nemají úctu k lidskému životu," prohlásila organizace.

Související obsah

Barma se zmítá v chaosu a násilí od začátku února, kdy armáda v čele s velitelem Min Aun Hlainem provedla vojenský puč a chopila se moci v zemi. Proti převratu lidé protestují, demonstrace jsou ale násilně potlačovány. Vojáci i policisté po protestujících střílejí, objevují se zprávy o zmizeních a mučení politických vězňů.

Podle Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) přišlo v souvislosti s převratem o život nejméně 275 lidí, podle aktivistů je ale skutečný počet obětí pravděpodobně mnohem vyšší.

Více o vojenském převratu z 1. února se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz