Zahraničí

Severní Korea odpálila rakety, první vážný incident od nástupu Bidena

Severní Korea odpálila rakety, první vážný incident od nástupu Bidena
Zdroj: Profimedia

Komunistická Severní Korea odpálila ve čtvrtek ráno místního času dvě balistické rakety, které po 450 kilometrech dopadly do moře. Střely znepokojily Japonsko, Jižní Koreu i Spojené státy, je to první vážný incident od nástupu vlády Joe Bidena.

Rakety vypálil diktátorský režim ze severovýchodního pobřeží po 7. hodině (po středeční 23. hodině SEČ). Uletěly 450 kilometrů a dosáhly výšky 60 km. Dopadly do moře mezi KLDR a Japonskem. Zřejmě to byly balistické střely krátkého doletu, informovala japonská a jihokorejská média.

Japonsko uvedlo, že rakety dopadly mimo jeho výsostné území a varovalo lodě, aby si dávaly pozor na padající úlomky střel. Spolu s Jižní Koreou výstřely označilo za znepokojivou provokaci, která ohrožuje mír a bezpečnost.

Související obsah

Je to poprvé od nástupu nové americké vlády Joe Bidena, kdy KLDR otestovala balistické rakety. O víkendu sice vypálila dvě střely, ale mnohem menšího kalibru.

Analytici předpokládají, že režim Kim Čong-una se snaží ukázat Američanům svou sílu a bude dále stupňovat napětí. Chce posílit svou pozici před případným vyjednáváním, jako tomu bylo za bývalého prezidenta Trumpa. Tehdy historická jednání zkrachovala, když Trump požadoval nejdříve odzbrojení a poté až uvolnění tvrdých ekonomických sankcí, Kim Čong-un chtěl od jaderných a raketových testů upouštět postupně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz