Zahraničí

Severní Korea odpálila rakety, první vážný incident od nástupu Bidena

Severní Korea odpálila rakety, první vážný incident od nástupu Bidena
Zdroj: Profimedia

Komunistická Severní Korea odpálila ve čtvrtek ráno místního času dvě balistické rakety, které po 450 kilometrech dopadly do moře. Střely znepokojily Japonsko, Jižní Koreu i Spojené státy, je to první vážný incident od nástupu vlády Joe Bidena.

Rakety vypálil diktátorský režim ze severovýchodního pobřeží po 7. hodině (po středeční 23. hodině SEČ). Uletěly 450 kilometrů a dosáhly výšky 60 km. Dopadly do moře mezi KLDR a Japonskem. Zřejmě to byly balistické střely krátkého doletu, informovala japonská a jihokorejská média.

Japonsko uvedlo, že rakety dopadly mimo jeho výsostné území a varovalo lodě, aby si dávaly pozor na padající úlomky střel. Spolu s Jižní Koreou výstřely označilo za znepokojivou provokaci, která ohrožuje mír a bezpečnost.

Související obsah

Je to poprvé od nástupu nové americké vlády Joe Bidena, kdy KLDR otestovala balistické rakety. O víkendu sice vypálila dvě střely, ale mnohem menšího kalibru.

Analytici předpokládají, že režim Kim Čong-una se snaží ukázat Američanům svou sílu a bude dále stupňovat napětí. Chce posílit svou pozici před případným vyjednáváním, jako tomu bylo za bývalého prezidenta Trumpa. Tehdy historická jednání zkrachovala, když Trump požadoval nejdříve odzbrojení a poté až uvolnění tvrdých ekonomických sankcí, Kim Čong-un chtěl od jaderných a raketových testů upouštět postupně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz