Domácí

Vybíjení drůbeže končí. Hasiči likvidují poslední dva nakažené chovy

Hasiči ve čtvrtek likvidují na východě Čech poslední dva chovy drůbeže, které byly zasažené ptačí chřipkou. S těžkou technikou se ráno přesunuli do obcí Vápno a Vinice, kde utratí zhruba šest tisíc kachen.

Veterináři i hasiči v osm hodin ráno nachystali v areálu ve Vápně na Pardubicku kontejnery s oxidem uhličitým. Vpustit plyn do hal ale nebylo možné. Budovy totiž netěsnily. Kachny tak museli nosit ven ručně.

"V chovu zasahuje 35 hasičů z devíti jednotek," sdělila jejich mluvčí Vendula Horáková. "V místě policisté hlídají perimetr, aby do něj nikdo nevstupoval," připojila informace policejní mluvčí Eva Maturová.

V halách se nachází tři tisíce kachen, podobná situace je i ve středočeské Vinici. Zasahující hasiči musejí mít ochranné obleky, rukavice, štít a procházejí dekontaminací.

Související obsah

To nejtěžší mají ale už dávno za sebou. V halách v Královéhradeckém kraji bylo nutné utratit celkem padesát tisíc kusů ptactva, na váhu jde o 170 tun.

Na třech místech na Královéhradecku zasahovalo během tří dnů 190 hasičů. Všech pět chovů, kde se šířila ptačí chřipka, patří jednomu majiteli. Úřady zjišťují, jak se vir do chovů dostal. "Musíme projít záznamy chovatele, prověřit všechny postupy," řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch.

Virus se nejčastěji šíří pozřením krmiva či vody, která je kontaminovaná trusem nakažených ptáků. Škody i likvidaci platí stát. S ptačí chřipkou bojují i jiné evropské země. Podle veterinářů má například Francie na pět stovek ohnisek. Loni byla v Česku za celý rok jen dvě ohniska, letos už jich je osmnáct.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz