Naše Česko

Tisíce lidí vyrazily ven uklidit odpadky z přírody. Novinkou byly pytlomaty

Tisíce lidí po celém Česku v sobotu vyrazily ven. Jejich cílem ale nebyl pouze pobyt na čerstvém vzduchu. Vybavení rozměrnými pytli a rukavicemi sbírali odpadky. To všechno v rámci akce Uklidíme Česko.

Zbytky toaletní mísy, audiokazeta, křeslo. Česká krajina je sice krásná, občas v ní ale najdete věci, nad kterými zůstává rozum stát. "Hlavně plasty, pneumatiky, zbytky od automobilů," popisuje problematiku odpadu v přírodě starosta Palačova Miloslav Vahala.

"Injekční stříkačky, bylo jich asi osm. Zůstalo to tady po narkomanech. Koukám, že jsou tady nějaký kondomy poházený a další infekční materiál," doplnil seznam předmětů, které se povalovaly tam, kde neměly, strážník František Prokop.

V minulých ročnících akce Ukliďme Česko krajinu pročesávaly velké skupiny lidí. Letos se kvůli vládním nařízením dobrovolníci museli rozdělit. "Každá ta rodina chodila zvlášť, nebo po dvou v rámci těch opatření, jak je to možné," popisuje průběh akce Lucie Ištvánková ze Slušovic.

Související obsah

Někteří organizátoři jednotlivých úklidů připravili účastníkům mapy, aby jim vytipovali místa, která mohou uklízet. Novinkou byly pytlomaty. Na více než tisícovce míst po celém Česku si v nich lidé mohli vyzvednout pytle na odpadky.

"Furt jsme doma, takže jsme si říkali, že si vyjdeme a uděláme něco i pro to životní prostředí," svěřil se starosta Palačova. Ačkoliv byla sobota hlavním dnem akce, úklid Česka bude pokračovat.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz