Domácí

Vláda řešila kompenzace i sčítání lidu. Odvolala zmocněnce pro jádro

V pondělí odpoledne zasedla vláda Andreje Babiše (ANO). Kabinet měl řešit například rozsáhlé výpadky systému sčítání lidu, znovu také testování na koronavirus ve firmách či výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech. Zatímco o sčítání a elektrárně ministři mluvili, na častější testy v práci nakonec nedošlo.

Jednání vlády odstartovalo ve 14 hodin. Ministři se mimo jiné měli věnovat rozsáhlému víkendovému výpadku systému elektronického sčítání lidu, možnému častějšímu testování na koronavirus ve firmách nebo dalšímu postupu při plánované výstavbě nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.

"Vláda bere na vědomí, že bude zahájeno bezpečnostní posouzení čtyř zájemců (o výstavbu), budou se na něm podílet tajné služby," oznámil po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Nejde podle něj o samotné výběrové řízení.

Vše bude mít na starost nová speciální sekce ministerstva průmyslu a obchodu, ne dosavadní vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. Ten tak ve funkci končí. Havlíček řekl, že problém je v tom, že Míl nemá bezpečnostní prověrku, což je podle něj v této fázi projektu potíž. Zmínil také zmatky v komunikaci o dostavbě Dukovan.

Pokud jde o povinné testování na koronavirus ve firmách, je na stole varianta, že se nynější interval testování jednou za sedm dní zkrátí - a to o dva dny. Vláda se ovšem nakonec tomuto tématu nevěnovala.

Související obsah

"Tento i příští týden jsou kratší, takže by to nemělo smysl. Hledáme cestu, pokud se pravidla změní, tak ne dřív než od 12. dubna," uvedl Havlíček. Ministři naopak mluvili o případném obnovení provozu farmářských trhů. Ministerstvo zdravotnictví se ale postavilo proti. Zároveň resort připravuje plán postupného rozvolňování opatření v Česku. Není ale jasné, kdy bude hotový.

Zároveň mají být na Velký pátek až na úplné výjimky zavřené všechny obchody v Česku. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza pro TN.cz nařízení odsoudil, způsobí podle něj jen chaos a zapříčiní, že se lidé na nákupy nahrnou houfně ve čtvrtek po práci. 

Na reportáž z Televizních novin o povinném testování ve firmách se podívejte zde:

K jednání kabinetu se připojil také šéf Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček, aby vysvětlil víkendový výpadek systému sčítání lidu. "Vysvětlil, co se stalo, řekl, že šlo o technickou závadu na straně dodavatele, vůči kterému budou uplatněny sankce," informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rojíčkovu rezignaci prý nikdo nepožadoval.

Vláda také řešila podporu regionů zasažených těžbou uhlí, tedy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Do těch mají téct i miliardy z EU. Upravila také kompenzace pro ubytovací zařízení. 

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) předložil návrh na převod pěti miliard korun z rozpočtové rezervy pro svůj resort. O transferu peněz se mluvilo několik měsíců, armáda o ně přišla poté, co tímto škrtem KSČM podmínila podporu státního rozpočtu. Vláda návrh schválila.

  

"Vláda splnila slovo a schválila vrácení zbylých pěti miliard korun do rozpočtu Ministerstva obrany ČR. Boj s koronavirem opět ukázal, jak je Armáda ČR důležitá. Ze všech stran slyším na vojáky chválu. Jsem řád, že se nebude šetřit právě na nich," potvrdil ministr Metnar ještě před koncem schůze vlády.

Související obsah

Ministři v pondělí jednali také o kompenzačních bonusech. Ty se budou vyplácet i nadále. "Schváleno. Dalších 30 000 Kč pro OSVČ a společníky malých s.r.o. Nový kompenzační bonus až 1000 Kč denně pokračuje a žádat o něj můžete hned od čtvrtka 11. dubna na webu Ministerstva financí ČR. Slíbila to Finanční správa ČR," zveřejnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz