Domácí

Planeta Země má nový rekord! Satelit zachytil extrémní mráz

Planeta Země má nový rekord! Satelit zachytil extrémní mráz
Zdroj: Severe Weather Europe

Rekordní teplotu na Zemi naměřil senzor na palubě satelitu, který obíhá okolo naší planety. Teplota ve vrchní části bouře Yasa dosahovala těžko uvěřitelných -111 stupňů Celsia. Normálně přitom lze naměřit v těchto vrstvách teploty okolo 75 stupňů pod bodem mrazu.

Senzory satelitu NOAA-20 zaznamenaly rekordně nízkou teplotu 29. prosince 2018. Vrcholy mraků tropické bouře nad Pacifikem tehdy dosáhly výšky přes 20,5 kilometru a právě tam senzory naměřily -111 stupňů Celsia. Jde o nejnižší zaznamenanou teplotu na naší planetě, píše portál severe-weather.eu.

Tyto mraky, které dosahují takových výšek, se označují jako "Overshooting Tops“, tedy "Překročení vrcholu", a jsou ve skutečnosti docela běžným jevem při bouřkách po celém světě. Mohou být o několik stupňů chladnější než okolní vzduch, protože stoupají kolem vrstvy tropopauzy do spodní stratosféry.

Související obsah


Tato naměřená teplota je ale o více než 30 stupňů nižší než obvyklá teplota v bouřkových mracích, které jsou pozorované během silných letních bouřek nebo tropických systémů (např. hurikán, tajfun nebo tropická cyklóna). Obrovské bouřky v této části Tichého oceánu jsou během zimního měsíce poměrně časté, zejména v období od prosince do ledna. Nikdy ale meteorologové nezaznamenali tak nízkou teplotu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz