Domácí

Zavřené školy šíření viru nebrzdí, jen trpí děti, tvrdí velká česká studie

Zavřené školy šíření viru nebrzdí, jen trpí děti, tvrdí velká česká studie
Zdroj: TV Nova

Jako jeden ze způsobů, jak potírat pandemii covidu-19, zvolila vláda Andreje Babiše (ANO) plošné uzavření škol. Podle nové studie, jejíž výsledky nyní prezentoval Středočeský kraj, má ale uzavření škol na šíření nákazy minimální vliv. Naopak prý tento krok dětem škodí.

"Výsledky (studie) svědčí o tom, že uzavření škol má na šíření viru v populaci zanedbatelný vliv. Z výzkumů vyplývá, že školy jsou pro děti bezpečným prostředím a současná vládní opatření jsou pro žáky spíše rizikem, a to nejen z hlediska šíření viru. Uzavření škol může mít navíc i negativní vliv na celkový psychický a zdravotní stav dětí," uvedl v úterý Středočeský kraj v tiskové zprávě.

"Infekce SARS-Cov2 má v jednotlivých věkových a zdravotních skupinách obyvatel zásadně odlišný průběh, následky a intenzitu dalšího šíření. V protikladu k této skutečnosti jsou dlouhodobě uplatňována plošná opatření, jejichž efekt je pro méně rizikové populace sporný až škodlivý,“ tvrdí molekulární biolog Michal Pohludka, který vedl výzkumný tým.

Související obsah

Negativní dopady opatření jsou prý nejvíce patrné právě u dětí, které jsou podle Pohludky různými nařízeními a opatřeními postižené nejvíc.

Středočeský kraj pilotně prvňáky a druháky testoval už v únoru, kdy byly školy ještě částečně otevřené. A to různými druhy antigenních i PCR testů. Později zůstaly otevřené jen třídy, v nichž se pedagogové starají o děti záchranářů či hasičů. Zde se už testovalo cucacími PCR testy od české společnosti, které vyšly v pilotním provozu jako nejpřesnější a zároveň nejvhodnější pro děti i učitele.

"Z první pokusné vlny nám jako nejvhodnější vyšly PCR testy, jimiž jsme z preventivních důvodů nechali otestovat děti v předurčených školách. A výsledky byly natolik zajímavé, že jsme se se společností GeneSpector dohodli na zpracování širší studie,“ říká středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

První skupina 762 dětí byla otestována 11. března, dalších 1006 dětí o 11 dní později. Na testování navazovalo dotazníkové šetření mezi rodiči a analýza dat více než půl milionu PCR testů provedených sítí laboratoří od loňského do letošního března.

Související obsah

"Výsledky studie jsou jednoznačné. Současná opatření vůči školám nemají žádný vliv na zabránění šíření viru v populaci. Zplošťování křivky restrikcemi je odůvodnitelné v rizikové populaci, avšak v dětské populaci se spíše potýkáme s negativními dopady na zdraví a výchovu dětí po dobu dvou po sobě jdoucích školních let a následky jsou dalekosáhlé," prezentuje závěry zkoumání Středočeský kraj.

Výzkum naopak ukázal, že uzavření škol způsobilo nárůst počtu dětských pacientů s covidem. "Děti tak jsou paradoxně vystaveny vyššímu riziku nákazy v domácím prostředí, kdy byly v blízkém každodenním kontaktu s nakaženými členy domácnosti. Škola představuje bezpečné prostředí nabízející řád a hygienická opatření," konstatuje kraj, jehož hejtmanka kompletní studii poskytla jak premiérovi, tak ministrům školství a zdravotnictví.

"Obava z rychlejšího šíření viru po znovuotevření škol není opodstatněná. Studie jednoznačně ukazuje na výrazně nižší počet jednotek viru v dětském organismu ve srovnání s množstvím viru u dospělého. Nakažlivost dětí je tak o desítky procent nižší v kontaktu s ostatními a přenos nákazy je tedy značně pomalejší, pokud k němu vůbec dojde," uzavírá Středočeský kraj.

O návratu školáků do lavic mluvil minulý týden na TV Nova ministr školství Robert Plaga (za ANO). Poslechněte si ho:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz