Zahraničí

Nedávejte pacientům s covidem-19 ivermektin, doporučuje WHO

Nedávejte pacientům s covidem-19 ivermektin, doporučuje WHO
Zdroj: TV Nova

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu doporučila nepoužívat lék ivermektin pro léčbu covid pozitivních pacientů. Přípravek by měl být podle ní podáván jen lidem v klinických studiích.

Podle expertů z WHO je "velmi nízká jistota důkazů," že ivermektin ovlivňuje mortalitu (úmrtnost), počty hospitalizací a že dokáže virus dostat z těla, píše portál NDTV.

Levný lék, používaný primárně proti parazitům, by měl být v souvislosti s covidem-19 podle WHO podávaný pouze lidem, kteří se účastní různých klinických studií a testů. "Toto doporučení platí pro pacienty bez ohledu na závažnost průběhu nemoci a trvání symptomů," uvedla Světová zdravotnická organizace.

Před vydáním aktuálního doporučení experti zkoumali studie, které porovnávaly ivermektin s podáním placeba a dalšími léčivými přípravky. A dospěli k závěru, že pro účinky ivermektinu "chybí přesvědčivé důkazy."

Související obsah

Odborníci z WHO nicméně zároveň zdůraznili, že podoba doporučení není finální a že se může v budoucnu změnit spolu s tím, jak se objeví další poznatky.

"Nízká cena a široká dostupnost nejsou důvodem k použití léku, u nějž jsou jakékoli přínosy velmi nejisté a u kterého přetrvávají obavy ze škodlivých účinků," uvedli experti.

Použití ivermektinu, který už dostali i někteří pacienti v Česku, k léčbě covidu v minulosti nedoporučila ani Evropská léková agentura (EMA). Její argumenty byly podobné jako ty WHO.

Co lékové agentuře na ivermektinu vadí, zjistíte v reportáži TV Nova:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz