Domácí

Zákazníci jsou zmateni z letáků. Některé lákají do obchodů, i když budou zavřené

Zákazníci jsou zmateni z letáků. Některé lákají do obchodů, i když budou zavřené
Zdroj: Getty Images

Někteří lidé stále nevědí, jestli budou některé obchody na Velký pátek a Velikonoční pondělí otevřené, nebo zavřené. V letácích mají totiž některé řetězce uvedeno, že budou v pátek otevřené, na internetových stránkách a sociálních sítích pak lidé najdou jinou informaci. Vysvětlení je jednoduché.

Letáky, které lákají zákazníky na slevy, v některých případech uvádí, že budou obchody otevřené i na Velký pátek. Podle bezpečnostních opatření ale mají mít obchodní řetězce v tento den zavřeno. Řada lidí tak netuší, čím přesně se mají řídit.

Zmatky vznikají kvůli tomu, že podle zákona o prodejní době v maloobchodě mohou mít obchody na Velký pátek otevřeno. Zákon se ale během nouzového stavu neuplatňuje, tudíž - zjednodušeně řečeno - ani neplatí, že mohou být obchody otevřené.

Prodej nebude možný kvůli krizovým opatřením vlády. Ve dnech státních svátků totiž neplatí výjimky pro potraviny, drogerie, prodejny novin a časopisů a další provozovny.

Související obsah

"Po oba státní svátky (Velký pátek 2. dubna 2021 a Velikonoční pondělí 5. dubna 2021) musejí být uzavřeny všechny provozovny s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a některých stravovacích služeb," shrnul mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Letáky reflektují standardní zákony České republiky a nepočítají s vládními nařízeními, u kterých není jisté, zda budou v době zasílání platná. Aktuální informace sdílí prodejci obvykle na svých internetových stránkách a také sociálních sítích.

"Z důvodu nařízení Vlády ČR ve státní svátek v pátek 2. 4. musí být zavřeny všechny obchody, tedy i všech 15 hypermarketů. K definitivnímu rozhodnutí o uzavření všech obchodů v tento pátek došlo v uplynulých dnech, přičemž obsah a sdělení akčních letáků pro zákazníky vzniká vždy s předstihem kvůli přípravě, tisku a distribuci, kdy jsme o uzavření nevěděli. Zákazníkům se omlouváme za komplikace. V ostatních dnech máme standardně otevřeno od 7 do 20 hodin, respektive od 7,30 do 20,30 hodin dle konkrétního hypermarketu. Aktuální dobu si mohou zákazníci ověřit na webových stránkách globus.cz nebo pohodlně v mobilní aplikaci Můj Globus," vysvětlila mluvčí společnosti Globus Lutfia Volfová.

Kvůli pátečnímu uzavření očekávaly obchody ve čtvrtek zvýšený zájem zákazníků. "Respektujeme usnesení vlády a v pátek naše prodejny zůstanou zavřené. Na základě toho ovšem očekáváme, zejména ve čtvrtek před následujícím čtyřdenním volnem, zvýšený nápor zákazníků," potvrdil ve čtvrtek ráno mluvčí obchodního řetězce Penny Market Tomáš Kubík s tím, že aktuální otevírací dobu najdou lidé vždy například na webových stránkách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz