Koronavirus

Praktici na Ústecku nemají vakcíny! Lidé riskují a hromadí se v centrech

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji nemají vakcíny, kterými by mohli očkovat pacienty proti koronaviru. Ze situace viní kraj, který podle nich upřednostňuje očkovací centra v nemocnicích, které vlastní. Kraj přitom patří u nás mezi nejhorší v proočkovanosti na počet obyvatel.

Stovkám praktických lékařů na Ústecku nezbývá nic jiného, než lomit rukama. První dávku vakcíny pro pacienty jich dostal jen zlomek. Od té doby jsou na suchu a nikdo neví, kdy dostanou další.

"Už je těžké lidem opakovaně vysvětlovat, že nemáme žádnou vakcínu a že ani nevíme, kdy vakcínu obdržíme," stěžuje si lékař Petr Kožoušek. "Máme minimálně 150, možná 200 pacientů, které bychom chtěli naočkovat. Moje kolegyně ze Zlína už dostala třikrát očkovací látku a u nás nemáme ani jednu," přidává se lékařka Klára Ščerbová.

Podle praktiků téměř veškeré dodávky v kraji míří do očkovacích center Krajské zdravotní. Jde o firmu vlastněnou krajem, která spravuje největší nemocnice v regionu.

Související obsah

"Očkovací centra jsou opravdu víc preferovaná než síť praktických lékařů, kde si myslím, že by to očkování probíhalo minimálně stejně průběžně," upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů Michal Hondl.

Ústecký kraj je přitom jedním z nejpomalejších v očkování. Alespoň jednu dávku dostalo jen 11 procent obyvatel. O polovinu menší Liberecký kraj má naočkováno 13 procent populace. Kraj tvrdí, že pro lékaře dřív vakcínu nesehnal. 

"Pokud dokončíme tento závoz společností AstraZeneca, tak bude 113 ordinací praktických lékařů zásobovano vakcínami, na další dodávky budeme čekat," říká krajský koordinátor očkování Petr Severa.

Související obsah

Očkování ve vakcinačních centrech má přitom na Ústecku do ideálního stavu daleko. Například v Mostě je centrum uprostřed chodby, kde se hromadí pacienti z různých oddělení a riziko nákazy je tam i podle lékařů vysoké.

 "Zrovna včera jsme posílali paní do nemocnice, nakazila se covidem, nechtěla se nechat očkovat v očkovacím centru, chtěla počkat na nás a takhle to dopadlo," říká Ščerbová. Ve většině ostatních krajů očkování praktickými lékaři funguje.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz