Koronavirus

První děti se do škol vrátí 12. dubna. Roušky ve školkách nebudou

V pondělí 12. dubna by se do škol měli vrátit předškoláci a půlka žáků prvního stupně. Oproti původnímu plánu nebudou muset mít děti ve školkách roušky. V některých okresech ale školy možná zůstanou zavřené.

Ministr zdravotnictví ve čtvrtek na tiskové konferenci hodnotil aktuální situaci v Česku z hlediska vývoje pandemie koronaviru. Ta se podle něj zlepšuje a dobře pokračuje i očkování. V srpnu by podle Blatného mělo být proočkováno až osm milionů Čechů. 

Na tiskovou konferenci dorazil také ministr školství Robert Plaga (za ANO). Oznámil, že návrat dětí do škol začne 12. dubna. Je ale možné, že se neotevřou školy v celé republice.

Ve středu 7. dubna vláda řekne, kterých okresů se otevření případně týkat nebude. Mělo by jít o oblasti, ve kterých se situace nebude lepšit. Podle Blatného bude důležité reprodukční číslo. V takovém případě se otevření škol může odsunout o týden. 

Jako první se vrátí do škol předškoláci, kteří nakonec oproti původnímu plánu nebudou muset nosit roušky. Ve školkách by měli být ve skupinách do 15 dětí. Učitelky a učitelé budou muset mít respirátory.

Vrátí se také žáci prvního stupně základních škol. Třídy prvního stupně se budou střídat po týdnu. Do škol půjdou také žáci speciálních škol. 

Druhý stupeň ZŠ zůstane zatím na distanční výuce. Do škol by se ale brzy mohli vracet středoškoláci, kteří by měli povolenou praktickou výuku. Plaga pro ně zmínil datum 19. dubna.

Podle Blatného jde o návrh ministerstva školství a zdravotnictví. Definitivně potvrdit ho musí v úterý vláda. 

Související obsah

Blatný také oznámil, že se v dubnu registrace k očkování otevře pro další skupiny. Od středy 7. dubna se mohou registrovat pracovníci v sociálních službách. K registraci dostanou unikátní kódy. V půlce dubna se systém otevře pro lidi od 65 do 69 let.

Očekávalo se, že by hlavní hygienička na čtvrteční tiskové konferenci měla představit aktualizovaný systém PES. Minulý týden totiž Svrčinová řekla, že systém představí do Velikonoc. 

"Vizuálně je to identické, ale bojujeme s jiným virem, proto ten index, který se používal, nebude použit. Nebude mít žádnou rozhodující roli," řekl ministr Blatný. Podle Svrčinové by systém měl zohlednit i to, že část populace je proočkována.

Související obsah

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem ve čtvrteční Snídani s Novou řekl, že systém bude zřejmě zveřejněn až příští týden. Svrčinová o systému PES nakonec na tiskové konferenci skutečně nemluvila. Podle Blatného k tabulce ministerstvo ještě nemá všechna odborná stanoviska. 

"Na protiepidemickém systému je pracováno, je ve verzi, která je velmi pokročilá. Ještě nemáme stanoviska všech odborných skupin," řekl Blatný.

Celý záznam tiskové konference si můžete pustit zde:

Předškoláci se budou testovat dvakrát týdně. Buď pod dohledem vyučujícího nebo budou moci asistovat rodiče. Podívejte se na celý rozhovor s ministrem školství Robertem Plagou:


Jan Blatný ve středu hovořil ve Snídani s Novou. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz