Domácí

Kde se vzaly vakcíny a proč se jmenují podle krávy? Pusťte si VIDEO

Očkování proti covidu-19 je v posledních týdnech a měsících tématem číslo jedna. Část Čechů ho stále odmítá. Kde se ale vlastně vakcinace vzala, jak pomohla zlikvidovat pravé neštovice a proč se její název odvozuje od latinského výrazu pro krávu?

Na tyto i další otázky odpovídá video, které připravili a nyní zveřejnili dokumentaristé Hasičského záchranného sboru (HZS). Bezmála pětiminutový příspěvek, který je podle názvu pouze prvním dílem seriálu, nabízí kromě exkurze do historie i řadu dalších informací.

"Očkování lze bez nadsázky označit za jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva a medicíny. Díky němu se podařilo zachránit miliony lidských životů," říká na samém začátku videa vypravěč. A připomíná, že na přelomu 18. a 19. století v Čechách umíralo jen na pravé neštovice každý rok skoro 20 tisíc dětí. A další přežily s trvalými následky.

Související obsah

Reportáž také připomíná, že princip vakcinace byl objeven vlastně náhodou. A protože v celém procesu hrály významnou roli kravské neštovice, získala vakcinace název právě podle těchto domácích zvířat.

Jak přesně očkování v těle funguje a proč se po podání vakcíny může objevit horečka nebo jiné komplikace? I to zjistíte v poučném videu od hasičů, které najdete pod titulkem tohoto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz