Domácí

Češi neumí cizí jazyky a doplácejí na to, horší jsou jen Italové. ANKETA

Každý třetí Čech neumí žádný cizí jazyk. Vyplývá to z posledních průzkumů. Horší než my jsou už jen Italové. Nejvíc se projevuje neznalost jazyka při hledání zaměstnání. V průměru čtyři z deseti nabídek na práci požadují, aby uchazeč ovládal alespoň jeden světový jazyk.

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Tak na tohle přísloví Češi jako by zapomněli. Svědčí o tom vyplněné dotazníky při hledání práce. "Žádný cizí jazyk neumí třetina Čechů, naopak 23 procent občanů mluví cizím jazykem," říká ekonom Petr Studnička.

 

Zaměstnavatelé přitom hledají minimálně z poloviny ty, kteří cizí jazyk ovládají. Vede angličtina, ta je pětkrát žádanější než všechny ostatní cizí jazyky dohromady a desetkrát více než němčina. Do popředí jdou velmi rychle východoasijské jazyky.

Nejvyšší požadavky na jazykovou vybavenost se kladou na zaměstnance v oboru hotelnictví a turismu, ti by měli ovládat alespoň dva světové jazyky.

Související obsah

"Automobilový průmysl je navázaný na asijské trhy, tak lze předpokládat narůstající význam čínštiny, japonštiny a korejštiny," dodává Studnička. "Česká ekonomika je závislá na zahraničí, potřebujeme znalost jazyků, export nás živí. Čtyři z pěti Čechů uvádí, že jazyk umí - realita je jiná," upozorňuje ekonom Štěpán Křeček.

Pokud váháte, jestli se jazyk naučit, může vám jít příkladem šestnáctiletá Eva Spekhorstová. Plně ovládá sedmnáct řečí a učí se další. A roli podle lektorů nehraje ani věk. "Mám nejstaršího žáka, kterému je 70 let, takže se nikdo nemusí bát," říká učitel Filip Lehman.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz