Domácí

Máte problémy se sčítáním kvůli starým dokladům? Úřad přišel s řešením

Máte problémy se sčítáním kvůli starým dokladům? Úřad přišel s řešením
Zdroj: TV Nova

Po pádu systému narazili lidé při sčítání elektronickým způsobem na další problém. Registr obyvatel totiž nezahrnuje část dokladů, které nejsou elektronicky čitelné. Jedná se například o staré občanské průkazy. Již za několik dní by mělo dojít k nápravě. Těm, co čekat nechtějí, úřad doporučil, aby požádali o pomoc příbuzné.

Osobní doklady bez elektricky čitelné zóny se vydávaly do roku 1999. Přibližně 15 tisíc lidí má takový průkaz, právě těch se týká problém se sčítáním. Úřad slíbil, že chybu napraví v následujících dnech, přišel ale také s dalším doporučením.

Zřejmě nejjednodušším způsobem pro tuto skupinu lidí k úspěšnému sečtení je, aby je s jejich souhlasem sečetl někdo blízký, kdo s nimi bydlí.

"Pokud někdo z blízkých založí elektronický formulář a sečte se jako první člen domácnosti, může následně na stejném formuláři sečíst kohokoliv, kdo s ním žije v bytě a s tímto řešením souhlasí," poradil věcný gestor Sčítání 2021 Robert Šanda z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Související obsah

Ti, kdo se nechtějí nebo nemohou sečíst pomocí elektronického formuláře, se budou moci od 17. dubna do 11. května sečíst prostřednictvím listinného formuláře.

Listinné sčítací formuláře budou roznášet sčítací komisaři a bude možné si je vyzvednout i na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách ČSÚ.

Na reportáž TV Nova o problémech při sčítání se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz