Domácí

Máte problémy se sčítáním kvůli starým dokladům? Úřad přišel s řešením

Máte problémy se sčítáním kvůli starým dokladům? Úřad přišel s řešením
Zdroj: TV Nova

Po pádu systému narazili lidé při sčítání elektronickým způsobem na další problém. Registr obyvatel totiž nezahrnuje část dokladů, které nejsou elektronicky čitelné. Jedná se například o staré občanské průkazy. Již za několik dní by mělo dojít k nápravě. Těm, co čekat nechtějí, úřad doporučil, aby požádali o pomoc příbuzné.

Osobní doklady bez elektricky čitelné zóny se vydávaly do roku 1999. Přibližně 15 tisíc lidí má takový průkaz, právě těch se týká problém se sčítáním. Úřad slíbil, že chybu napraví v následujících dnech, přišel ale také s dalším doporučením.

Zřejmě nejjednodušším způsobem pro tuto skupinu lidí k úspěšnému sečtení je, aby je s jejich souhlasem sečetl někdo blízký, kdo s nimi bydlí.

"Pokud někdo z blízkých založí elektronický formulář a sečte se jako první člen domácnosti, může následně na stejném formuláři sečíst kohokoliv, kdo s ním žije v bytě a s tímto řešením souhlasí," poradil věcný gestor Sčítání 2021 Robert Šanda z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Související obsah

Ti, kdo se nechtějí nebo nemohou sečíst pomocí elektronického formuláře, se budou moci od 17. dubna do 11. května sečíst prostřednictvím listinného formuláře.

Listinné sčítací formuláře budou roznášet sčítací komisaři a bude možné si je vyzvednout i na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách ČSÚ.

Na reportáž TV Nova o problémech při sčítání se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz