Zajímavosti

Ocet vám ušetří hromadu peněz. Takhle ho můžete využít v domácnosti

Ocet vám ušetří hromadu peněz. Takhle ho můžete využít v domácnosti
Zdroj: Profimedia

Čisticí prostředky mohou vyjít na pořádný balík. Zvlášť vzhledem ke skutečnosti, že pomalu na každý spotřebič nebo povrch se má používat jiný. Většina se dá ale nahradit octem. Kromě vaření je to skvělý pomocník i při úklidu.

Ocet by neměl chybět v žádné domácnosti. Je ekologický, účinný a levný. Sáhnout můžete po obyčejném i jablečném nebo vinném. A to nejenom při vaření, ale i během úklidu.

Skvěle nahradí většinu čisticích prostředků. Dá se s ním téměř cokoliv vyčistit, vyleštit, vyprat, zbavit se zápachu, plísně nebo mastnoty.

Kuchyň a koupelna

V kuchyni se ocet samozřejmě nejčastěji používá do polévek, salátů nebo k tlačence. Vystačíte si s ním ale i při udržování čistoty. Na nerezové povrchy je ideální. Stačí ho smíchat s vodou, rozprášit a nechat chvíli působit. Po setření bude vaše kuchyňská linka jako nová.

Související obsah

Stejně tak se dá octem odstranit vodní kámen i v koupelně. Vypořádá i se zaschlými skvrnami od mýdla. Když ho necháte přes noc působit v toaletě, ráno budou usazeniny i zápach pryč.

Odstranění zápachu a připálenin

Přestože nemá ocet příliš příjemnou vůni, dokáže pohlcovat nepřijemný zápach. Ať už jde o ledničku, odpadkový koš, odtok v dřeznu nebo pelech pro domácí mazlíčky, ocet si s tím poradí.

Smůlu nemají ani ti, kteří vůni octa nemohou vystát. Slupky od citrusů ponořte od octa v uzavíratelné nádobě. Roztok nechte přibližně tři měsíce odstát a alespoň jednou týdne nádobu protřepte. Výsledná látka bude stejně účinná jako čistý ocet, bude mít ale příjemné aroma.

Související obsah

Ocet si poradí i s připáleninami, které byste běžným čisticím prostředkem drhli klidně i půl hodiny. Účinek můžete zvýšit smícháním se sodou. Zabere na gril, sporák nebo pánve či hrnce. Pokud chcete vyčistit mikrovlnku, stačí do ní dát misku s octem a vodou, zapnout ji na pět minut na nejvyšší výkon a potom jen přetřít.

Běžná péče o domácnost

Na špinavé koberce nepotřebujete drahé přípravky. Stačí smíchat ocet s vodou a jedlou sodou, vzniklý prostředek potom nanést na kartáč a drhnout. Po uschnutí stačí koberec vysát.

Ocet můžete použít i na odstranění kreseb nebo čmáranců na stěnách i z oblečení. Při praní pomáhá zachovávat barvy a odstraňuje z prádla statickou elektřinu. Poradí si i se zaschlými štětci na malování. Nechte je několik desítek minut namočené v hrnci s octem, potom ho přiveďte k varu. Štětce budou jako nové. 

Z octu si také můžete vyrobit domácí repelent. Zde je návod:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz