Zajímavosti

Hrůzná zkáza Pompejí. Sopečné mračno zabilo obyvatele za pár minut

Hrůzná zkáza Pompejí. Sopečné mračno zabilo obyvatele za pár minut
Zdroj: Thinkstockphotos

Italští vědci odhalili hrůzné zjištění o smrti obyvatel slavného města Pompeje. Zkáza, při které mrak popela a plynu pohltil celé římské město a udusil obyvatele, trvala okolo 15 minut. Nikdo v Pompejích tak neměl šanci přežít.

Zkáza antických Pompejí, které před téměř 2 tísici lety pohřbil výbuch sopky Vesuv, i nadále zaměstnává odborníky z celého světa. Nejnovější zjištění vědců z univerzity v italském Bari však mnohem více přibližuje hrůznou zkázu, která tamní obyvatele postihla, informuje Guardian.


Nikdo z vědců totiž doposud nedokázal říct, za jak dlouho láva Pompeje pokryla. V archeologických nálezech však vynikla jedna věc, a to oblečení. Vědci tak otestovali tkaninu na vulkanickém materiálu a po geografickém mapování analyzovaných vzorků vyrobili nový model erupce.

Související obsah


Nový výzkum přinesl hrůzné zjištění, že žhavé mračno s teplotou okolo 100 °C pravděpodobně pohltilo město v rozmezí mezi 10 až 20 minutami. "Smrtící mrak měl teplotu přes 100 stupňů a byl složen z oxidu uhličitého, chloridů, částic žhavého popela a vulkanického skla," řekl šéf výzkumu Roberto Isaia. Nikdo z obyvatel tak neměl šanci přežít.


"Je pravděpodobné, že desítky lidí zemřely kvůli sopečné škváře, která dopadla na Pompeje po erupci, ale většina zemřela na zadušení," dodal Isaia.

Související obsah


Ke zkáze města Pompeje došlo po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Město bylo poté na několik století ztraceno, než jeho pozůstatky v roce 1748 objevili archeologové. Od té doby příběh města zaměstnává odborníky z celého světa.

Z italské sopky Vesuv se v roce 2017 opět mohutně kouřilo. Podívejte se na video:


TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz