Koronavirus

Žáci prvního stupně se vrátí do lavic. Test bude povinný dvakrát týdně

Už v pondělí se mají první žáci po dlouhých měsících vrátit do školních lavic. Mělo by jít o předškoláky a všechny ročníky prvního stupně základních škol. Jejich ředitelé zatím nedostali od ministerstva školství manuál na otevírání škol, některé se tak na návrat žáků už raději začaly připravovat samy.

Hned 12. dubna se do škol mají vrátit děti z prvního stupně základních škol a také předškoláci. Ve školách má být rotační výuka, žáci se tak mají střídat po týdnech. "Jsou tam určité výjimky, které se týkají třeba malotřídních škol do 75 žáků, kde provoz nebude rotační, ale prezenční. Prezenční bude provoz rovněž škol speciálních,“ informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).


Žáci budou muset ve škole dvakrát týdně podstoupit antigenní test na covid-19. Podle ministra školství není možné, aby si děti dělaly test samy doma. "Co je teda pro nás trošičku zarážející, že v té místnosti bude muset být přítomno více lidí než jenom ten učitel dané třídy. Protože jeden člověk musí zapisovat výsledky a instruovat děti, další musí dohlížet na ty děti, a ještě jeden musí likvidovat odpad,“ tvrdí ředitelka základní školy Ivana Haeboussová.

Související obsah


I když ředitelé zatím nedostali instrukce, školy se na žáky začaly připravovat raději s předstihem. "Ty metodiky už na školách mohly být a příprava už tam mohla být projednána i s rodiči a personálem. Mohlo se zajistit, kdo to bude dělat a za jakých podmínek,“ doplnila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.


"K 12. dubnu musíme být připraveni přivítat první děti, to znamená u nás to bude první stupeň, třídy A. Je zapotřebí školu uklidit, umýt a vydezinfikovat,“ uzavřela ředitelka další základní školy Hana Vítová.


Je prý ale také možné, že školy neotevřou všude. Klíčová má být prý konkrétní epidemiologická situace v daném místě. Že zůstanou školy zavřené, hrozí přibližně v 10 okresech.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz