Zahraničí

Navalného věznění se prý rovná mučení. Rusko ho má pomalu zabíjet

Ruského opozičního lídra Alexeje Navalného vězní v podmínkách, které si v ničem nezadají s mučením. Ve středu to uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International. Ta se zároveň domnívá, že Putinův režim politika dříve otráveného novičokem pomalu zabíjí.

Navalného začátkem týdne převezli do nemocnice. Delší dobu trpí vážnými zdravotními potížemi. Žádal o nezávislého lékaře, hlavnímu kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina však nevyhověli.

Podmínky, ve kterých Navalného drží, se podle lidskoprávní organizace Amnesty International rovnají mučení. Upozornil na to portál ABS-CBN. Má trpět i nesnesitelnými bolestmi zad a nohou nebo nespavostí. Problémy mohou souviset s loňskou otravou novičokem. Západní státy podezřívají Moskvu, která to ale několikrát popřela.

"Rusko ho zřejmě vystavuje situaci, kdy pomalu umírá, a snaží se tajit, co se mu doopravdy děje. Ruské úřady jasně porušují jeho práva, musíme s tím něco udělat," vzkázala Amnesty International. "Už se ho pokusili zabít a teď ho vězní v podmínkách, které jsou stejné jako mučení," dodala organizace.

Související obsah

Kvůli odepření výběru lékaře začal Navalnyj před týdnem držet protestní hladovku. Politik trvá na tom, že potřebuje lepší zdravotní péči. Ruská federální správa věznic tvrdí, že se o něj doktoři starají dobře. Kreml jeho zdravotní stav odmítl komentovat.

Ve vězení je za údajně smyšlenou zpronevěru. Podle mezinárodních pozorovatelů je nepochybné, že skončil v žaláři z politických důvodů.

Navalného v pondělí převezli do nemocnice. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz