Zahraničí

Británie řeší 30 případů sraženin. EMA očkování AstraZenecou hájí

Británie řeší 30 případů sraženin. EMA očkování AstraZenecou hájí
Zdroj: TV Nova

V souvislosti s očkováním vakcínou společnosti AstraZeneca úřady v Bitánii prověřují 30 případů krevních sraženin. V zemi bylo podáno přes 18 milionů dávek. V Německu už očkovací komise doporučila, aby vakcína nebyla používána u lidí mladších 60 let. Evropská léková agentura stále doporučuje, aby se v očkování vakcínou společnosti AstraZeneca pokračovalo.

Britská regulační agentura MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) informovala, že prověřuje 30 případů krevních sraženin po aplikaci vakcíny AstraZeneca (nově Vaxzevria).

"K 24. březnu jsme přijali 22 hlášení o tvorbě sraženin v žilním systému mozku (trombóza mozkových žilních splavů, CVST) a 8 hlášení dalších případů trombózy s nízkým počtem krevních destiček," zveřejnila MHRA ve čtvrtek s tím, že bylo v zemi celkem podáno 18,1 milionu dávek vakcín od společnosti AstraZeneca.

V souvislosti s vakcínou Pfizer/BioNTech se podle úřadu žádné případy v Británii neobjevily.

"Výhody vakcinace proti onemocnění covid-19 stále převyšují jakýkoliv risk, měli byste podstoupit vakcinaci, jakmile k očkování budete pozvání," doporučuje MHRA.

Související obsah

Německo v souvislosti s podezřením na tvorbu krevních sraženin po aplikaci vakcíny společnosti AstraZeneca také prověřuje desítky případů. Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý oznámila, že dá na doporučení očkovací komise, prověřovanou vakcínu nebudou dostávat lidé mladší 60 let. Nejde o zákaz, lidé mohou i přes doporučení o vakcínu požádat.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dokončila předběžný přezkum signálu vzniku krevních sraženin lidí očkovaných vakcínou proti covidu-19 společnosti AstraZeneca. I nadále doporučila v očkování touto vakcínou pokračovat. Přínosy vakcíny podle ní převažují nad nízkým rizikem vzniku krevních sraženin.

Výbor pro hodnocení rizik EMA pokračoval ve středu 31. března v hodnocení velmi vzácných případů krevních sraženin doprovázených snížených počtem krevních destiček u očkovaných vakcínou Vaxzevria (dříve AstraZeneca).

Související obsah

"U těchto vzácných případů krevních sraženin nelze v současné době určit konkrétní rizikové faktory, jakými jsou například věk, pohlaví nebo předchozí poruchy srážlivosti krve. Příčinná souvislost s vakcínou není stále prokázána, nicméně ji ani nelze zcela vyloučit a její hodnocení nadále pokračuje," popsala výsledky jednání mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

EMA nadále trvá na svém stanovisku, během jednání výboru pro hodnocení rizik, které připadá na 6. až 9. dubna, se očekává aktualizace doporučení založeného na dostupných údajích.


Německo na konci března zastavilo očkování vakcínou společnosti AstraZeneca. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz