Domácí

Experti zkoumají přítomnost covidu v MHD. Odebírat se bude i vzduch

Vědci budou přítomnost koronaviru testovat i v pražské MHD. Pomocí speciálně vyvinutých biosenzorů budou sbírat vzorky v tramvajích, autobusech a v metru.

Některé vozy po výstoupení cestujících místo odjezdu do depa čekají odběry. Kontrolovat se budou madla, sedadla, tlačítka a další povrchy, kterých se cestující často dotýkají. Odebírat se ale bude i vzduch. Tady přichází na řadu speciální odsávací přístroj.


Zatím funguje jen v prázdných vozech, už na začátku příštího týdne se s ním ale můžou potkat i cestující. Kde a kdy se budou stěry a odběry provádět, dopravní podnik se zástupci Akademie věd AV ČR pečlivě vybíral.


"To jsou linky, co jezdí kolem nemocnic a velkých zdravotnických zařízení. A stanice metra obdobně, které se nachází v blízkosti nějaké velké pražské nemocnice,“ vysvětlil mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy Daniel Šabík.

Související obsah


"Začíná sezóna alergií. Lidé smrkají, slintají a přenos od člověka k člověku i přes nějaké dotekové plochy je podstatně vyšší,“ doplnil odborník Alexandr Dejneka.


Vědci ve středu odebrali zhruba 300 vzorků, a to z 15 tramvají a 15 autobusů. Nyní poputují na analýzu do laboratoře v Českých Budějovicích. Vzorky budou v pražské MHD odebírat celý duben. Podobné studie už se konaly i v zahraničí.

Testovaly se třeba bankovky nebo oblečení v obchodech. "Jsou to věci, na které sahá větší množství lidí a v případě, že se jich dotkne někdo, kdo je infikovaný, tak tady nějaké to riziko je,“ uzavřel virolog Jiří Černý.

Lucie Hlubučková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz