Život ve hvězdách

Šíříte dezinformace, tvrdí neziskovka o celebritách. Budou se bránit

Česká neziskovka zveřejnila seznam celebrit, které jsou podle ní dezinformátoři. Kdo skončil na prvním místě? A co si vlastně všichni zmínění na kontroverzním seznamu o nařčení myslí? Velká část se hodlá bránit soudní cestou.

Česká nevládní nezisková organizace Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty vyhlásila údajně největší dezinformátory českého showbyznysu a jména vyvěsila. To se samozřejmě některým osobnostem nelíbí a hodlají se bránit. Kdo je podle meziskovky dezinformátor?

Jméno zpěváka Janka Ledeckého na první příčce bylo překvapením. Prvenství si údajně vysloužil na základě svých vyjádření na facebooku. Ledecký tam interpretoval graf nárůstu nakažených a sdělil, že jsou v Česku příliš tvrdá opatření.

Související obsah

"Nikdy jsem nevytvářel ani nešířil dezinformace. Vyslovil jsem jen svůj názor hlavně na nefunkční opatření, která naše vláda přijala. Ze svého FB jsem zmiňované příspěvky smazal, protože hateři začali ve velkém napadat na sociálních sítích mou rodinu," brání se Janek Ledecký. Umístění na seznam dezinformátorů hodlá oblíbený zpěvák hnát před soud. 

Na druhém místě se podle neziskovky umístil Daniel Landa. Ten se proti koronavirovým opatřením nebál několikrát pořádat demonstrace nebo sbírat podpisy pro svůj manifest, který se 17 tisíci podpisy odnesl do Poslanecké sněmovny. Landa také na veřejnosti opakovaně tvrdil, že vládní fakta o koronaviru jsou nepřesná a vláda je lidem zvráceně interpretuje. 

Související obsah

V rámci jeho hnutí prezentuje stanoviska jím vybraných odborníků. I on se bude bránit. "Řešíme s právníkem zda a jak se bránit. Volání po diskuzi a zesilování hlasů renomovaných odborníků, to není dezinformace. Naopak si myslím, že je velice nebezpečné dělat seznamy a označovat lidi bez udání důvodu za dezinformátory," vyjádřil svůj názor Landa.

Mnozí se domnívají, že Ilona Csáková měla zaujmout přednější příčku než třetí místo. Nejslavnější status, který zpěvačka sdílela, hlásal, že Bill Gates a Světová zdravotnická organizace mohou za pandemii koronaviru a vakcínu označila za kontraproduktivní. 

"Myslím, že můj názor na očkování je všem známý. Mně na těchto vakcínách vadí, že nejsou dostatečně testované. Takže já, moje rodina a moje děti se očkovat nenecháme. Samozřejmě ale respektuji všechny, co se nechají dobrovolně naočkovat," řekla k tomu tehdy zpěvačka.

Související obsah

Zpěvák Daniel Hůlka, který obsadil čtvrté místo, na podzim loňského roku vystoupil na demonstraci odpůrců protikoronavirových opatření a tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu nazval plukovníkem smrti. Kvůli svému jménu na kontroverzním seznamu také zvažuje právní kroky a v současnosti se k situaci nechce vyjadřovat.

Na páté příčce je podle neziskovky Bára Basiková. Ta některé pobouřila svým výrokem na sociálních sítích, kde napsala, že by si přála covidem onemocnět, aby to měla konečně za sebou. Koronavirem později doopravdy onemocněla a i po nákaze si za svými slovy stála.

Související obsah

Politici nám podle zpěvačky říkají věci jinak než povolaní odborníci. "Jednou jsem někde řekla nějaký svůj názor a od té doby mi to všichni připomínají. Mě šokuje, že mě někdo označí za dezinformátora, na jakém základě?! Proč," nechápe zpěvačka.

Tím, kdo stojí za neziskovkou, je bývalý herec v gay filmech pro dospělé Jakub Janda. Dle magazínu Týden měl být Janda během svých studií potrestán důtkou děkana Univerzity Karlovy za plagiátorství, školu pak musel opustit a studia nedokončil.

Na naše dotazy ohledně vzniku podivného seznamu neodpověděl. Nicméně po zveřejnění žebříčku nazval tyto osobnosti nebezpečnými tragédy. Každopádně vůči jeho neziskovce na stůl zřejmě míří několik žalob.
 

Rebeca Anna Diatilová, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz