Domácí

Sjezd ČSSD pokračuje. Hamáčkův tábor ovládl vedení strany

ČSSD do podzimních voleb povede opět Jan Hamáček (ČSSD). V pátek o tom rozhodli členové strany na online sjezdu. Hamáčkův tábor ovládl také posty místopředsedů. Sjezd pokračuje i v sobotu od 10 hodin. Přímý přenos můžete sledovat živě v tomto článku.

Sjezd vládní sociální demokracie se měl původně konat v listopadu, ale pandemie ho odložila až na duben. Dále odkládat ho ale strana už nemohla, protože v říjnu ji čekají velmi důležité volby. Straně v nich půjde o hodně. V průzkumech se její preference pohybují kolem pěti procent a stále častěji i pod hranicí pro zvolení do Poslanecké sněmovny.
  

Současný předseda strany Jan Hamáček i kvůli tomu čelil hned dvěma vyzyvatelům. Proti Hamáčkovi se jako první postavil ministr zahraničních věcí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Na poslední chvíli se do boje zapojila také bývalá ministryně školství a poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). 

Jan Hamáček ve volbě nakonec obhájil post předsedy strany, když získal 140 hlasů. Druhý skončil Tomáš Petříček s 95 hlasy. Třetí Kateřina Valachová získala 23 hlasů. 12 hlasujících si nevybralo ani jednoho kandidáta. Hamáček tak uspěl hned v prvním kole. 

Straníkům za volbu poděkoval a slíbil, že se strana na podzim do Sněmovny dostane.  "Jsem připraven udělat maximum a pracovat na 100 procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám," řekl Hamáček.

Související obsah

Prvním místopředsedou se stal obhajující Roman Onderka, který získal 137 hlasů. Druhý byl starosta Líšně Břetislav Štefan se 114 hlasy. Řadovými místopředsedy ČSSD byli zvoleni exposlankyně Dana Váhalová, starosta Hvozdné Josef Říha, exhejtman Jiří Běhounek, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a šéf okresní organizace Jan Tvrdý. Jde většinou o lidi, které v týmu chtěl mít Jan Hamáček.

Sjezd bude pokračovat i sobotu. Delegáti se mají věnovat debatě hlavně programu do letošních voleb, ale i dlouhodobém programu. ČSSD by na sjezdu také měla řešit, zda do voleb bude kandidovat společně se Stranou zelených.

Gratulace od kolegů

Ke znovuzvolení Hamáčkovi pogratulovali jeho političtí soupeři. "Gratuluji ke zvolení předsedou ČSSD. Strana se rozhodla pro pokračování nastolené politiky a já jí v tom přeji hodně štěstí," napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Související obsah

"Nevím, zda je v dané situaci Janu Hamáčkovi k čemu gratulovat, ale každopádně mu i ČSSD přeji dostatek síly, energie a dobrých rozhodnutí. Je to důležité nejen pro nejstarší stranu u nás, ale především pro naši zemi, která nutně potřebuje daleko lepší vládu, než je tato," uvedl šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. 

"Blahopřeji Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení předsedou. ČSSD vládne (od r. 89) nejdéle ze všech politických stran. Po ostudné osmileté vládě s Andrejem Babišem je čas, aby si od vládnutí odpočinula. Potřebuje to sama, ale hlavně naše země," řekl šéf ODS Petr Fiala.

Hamáčkovo vítězství politologové očekávali. "Největší šanci má samozřejmě stávající předseda Jan Hamáček, protože sociální demokracie je momentálně v jakémsi setrvačném pohybu a existuje tam poměrně malá vůle něco měnit," předpovídal ve čtvrtek politiolog Jiří Pehe.

Podívejte se, co slibovali kandidáti do vedení strany:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz