Zahraničí

Kvůli covidu byl rok na JIP, lékaři mu moc šancí nedávali. Teď odjel domů

Kvůli covidu byl rok na JIP, lékaři mu moc šancí nedávali. Teď odjel domů
Zdroj: Profimedia

Třiapadesátiletý muž z Velké Británie strávil více než rok v nemocnici na jednotce intenzivní péče poté, co onemocněl covidem-19. Průběh nemoci u něj byl velmi vážný, virus mu poškodil životně důležité orgány. Lékaři mu mnoho šanci na zotavení nedávali. Ačkoliv zatím stále nemá vyhráno, byl konečně propuštěn z nemocnice do domácí péče. Zdravotníci teď sází na zlepšení jeho duševního zdraví, které by mělo přispět k uzdravení.

Derek Draper se po více než roce vrátil do svého domu v Londýně. Na konci března loňského roku totiž s covidem-19 skončil v nemocnici a až do tohoto týdne byl hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče, kde bojoval o holý život. O jeho příběhu informoval britský deník The Sun, kterému poskytl rozhovor rodinný příbuzný

Derekův stav se zlepšuje, takže byl odpojený od všech přístrojů. Vyhráno ale stále nemá, doma bude stále vyžadovat nepřetržitou péči. Při propuštění z nemocnice jeho partnerka Kate i děti brečely radostí, popsal dojemné shledání příbuzný. Lékaři ale rodinu varovali, že je čeká ještě dlouhý boj. 

Naděje na zotavení nyní spočívá ve zlepšení jeho duševního zdraví. "Přestože lékaři a zdravotní sestry odvedli neuvěřitelnou práci, nezbytná protiepidemická opatření znamenala omezení návštěv rodiny," vysvětluje příbuzný. Lékaři tak věří, že pokud bude Derek obklopený svými blízkými, zlepší se jeho psychický stav a tím pádem i fyzický.

Související obsah

Přestože musí být každý den pod přísným lékařským dohledem, pro rodinu je to začátek nové kapitoly života. "Po pekle, kterým si prošli, si tu trošku naděje a štěstí zaslouží," konstatoval rodinný přítel.

Po hospitalizaci loni na jaře Derek strávil měsíce v kómatu. Až v říjnu pronesl své první slovo po dlouhé době, byla jím "bolest". Podle lékařů bylo jeho tělo virem silně poškozeno. Covid-19 napadl jeho srdce, plíce, ledviny, játra a slinivku. Zdravotníci se obávali, že vzhledem k závažnosti průběhu a rozsahu poškození může být už po zbytek života v napůl vegetativním stavu.

Přes všechny obavy se ale jeho zdravotní stav trochu zlepšil a umožnil odpojení od přístrojů. Ve středu opustil nemocnici. Stále je tu šance, že se z domácí péče bude muset vrátit zpět, získal ale také naději, že se začne postupně zotavovat.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz