Koronavirus

Dobrá zpráva! Tato letní kratochvíle by mohla snížit riziko úmrtí na covid

Dobrá zpráva! Tato letní kratochvíle by mohla snížit riziko úmrtí na covid
Zdroj: Thinkstockphotos

Opalování by podle skotských vědců mohlo snížit riziko úmrtí na koronavirus. Během této oblíbené letní kratochvíle se totiž v kůži uvolňuje chemická látka, která tlumí zánět a zmírňuje příznaky covidu-19.

Podle týmu odborníků ze skotského Edinburghu se během opalování v kůži uvolňuje oxid dusnatý. Právě ten zmírňuje příznaky onemocnění. Relax na slunci, kterému v létě holduje nejeden z nás, by tak mohl snížit riziko úmrtí na covid-19.


Vědci analyzovali data v období od ledna do dubna roku 2020 z 2074 okresů Spojených států amerických. Zjistili, že právě ty regiony s nejvyšší hodnotou UVA zařízení, které tvoří 95 % ultrafialového záření ze Slunce, evidovaly nejméně úmrtí na koronavirus.

Související obsah


"Stále je toho tolik, co o covidu-19 nevíme, a vedlo to k úmrtím po celém světě. Tyto první výsledky by mohly dokládat, že sluneční záření je jedním ze způsobů, jak potenciálně snížit riziko úmrtí,“ tvrdí lékař Richard Weller z edinburghské univerzity.


Analýzu poté odborníci zopakovali také ve Velké Británii a Itálii. Ze závěrů studie, které zveřejnil britský The Mirror, vyplývá, že ve slunných oblastech se snížila úmrtnost na koronavirus. "Souvislost mezi úmrtností a covidem-19, ročním obdobím a polohou byl poměrně zarážející. Tento náš výzkum je možná dokladem toho, proč je někde vyšší úmrtnost na toto onemocnění,“ myslí si spoluautor studie Chris Dibben.

Související obsah


Experti při analýze brali v úvahu také faktory, o kterých se ví, že patří mezi klíčové s ohledem na úmrtnost. Jednalo se například o věk, původ, socioekonomický stav, hustotu obyvatelstva nebo znečištění ovzduší.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Koronavirus zabíjí i ty, kteří ho nechytili. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz