Domácí

Přípravy ve školách se neobešly bez problémů. Učitelé zkoušeli testovat

Pondělní návrat dětí do škol se blíží. Přípravy se ale na řadě míst neobešly bez problémů. V některých školách si v pátek testování žáků raději předem vyzkoušeli.

Na dvou základních školách v Praze si v pátek vyzkoušeli testování žáků v praxi. "Jsme rádi, že jsme si to mohli tak trošku nanečisto vyzkoušet,“ řekl ředitel školy v Klánovicích Michal Černý.


Kromě klasických invazivních antigenních testů si mohli žáci vyzkoušet i takzvané neinvazivní testy, které určí přítomnost koronaviru na základě slin. Který z testů je lepší, se ale nedokázali žáci shodnout.

Související obsah


"Ten ze slin, protože byl víc příjemnější,“ odpověděl dotázaný chlapec. "Ten nosní, protože je to z krajíčku nosu a mě to nevadí,“ opáčilo zase děvče.


"Aby ti učitelé nebyli od pondělka v takovém stresu, tak jsme je na to chtěli připravit,“ doplnil zakladatel projektu Žijme Michael Řezáč.


Řada škol si ale stěžuje, že obdržely nekompletní sady testů a chybí jim například stojánky na zkumavky. Učitelé tak vzali situaci do svých rukou a začali je vyrábět. "Používají k tomu například plata od vajíček nebo nějaké staré stojánky z chemie,“ popsal prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Související obsah


Ministerstvo vnitra, které je nakupovalo, ale pochybení odmítá. "Byly doporučené ministerstvem zdravotnictví. My jsme o typech testů nerozhodovali,“ hájí se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Žáci mohou mimo školních testů využít ke školnímu testování i své vlastní. Ty ale musí být schválené ministerstvem zdravotnictví.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Letadlo vyslané společností American Airlines, které směřovalo do Londýna, se ve středu muselo kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 jich bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz