Naše Česko

Boj o záchranu stovky stromů. Proti radnici se postavil i slavný režisér

Ve Slavonicích pokračuje ostrý spor ohledně kácení stovek stromů. Na úterním jednání zastupitelstva radnice po nátlaku veřejnosti rozhodla o tom, že kácení zatím pozastaví. Celý kontroverzní projekt znovu prověří úřady.

Více než 200 stromů ve Slavonicích radnice už pokácela. Za záchranu další více než stovky bojují místní lidé. Na úterní jednání zastupitelstva jich přišlo několik desítek. Včetně známých tváří. Například režisér Ondřej Trojan. 

Jednání zastupitelstva bylo bouřlivé a trvalo skoro pět hodin. Výsledkem je, že kácení stromů ve Slavonicích je zatím pozastaveno.

"Bude tady inspekce životního prostředí z Českých Budějovic," snažil se veřejnost uklidnit radní pro zeleň Miroslav Kašpar (Nez.). Úřady chtějí znovu prověřit, jestli radnice neporušila pravidla desetimilionového projektu. Na to už před časem poukazovali jak kritici, tak i zadavatel."V tom projektu šlo o výsadbu hlavně nových stromů a město se pustilo do plošného kácení stromů ve městě. To je špatně," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Jihočeského kraje a zadavatel projektu Jiří Bureš. 

Související obsah

Podle odborníků byly stromy v pořádku. "Jde o stromy, které tam mohly zůstat. Měly jen drobné poškození nebo neměly poškození žádné," popsal arborista Miroslav Kohel. Město s kritikou nesouhlasí. "Myslíme, že máme všechno v pořádku. Těžko vysadíte 1000 nových dřevin mezi stávající 2000," uvedl starosta Hynek Blažek (Nez.).

Občané jsou ale naštvaní. "Štve nás to a bojujeme za to, aby se ty stromy ve Slavonicích nekácely," řekl režisér Ondřej Trojan.

O tom, jestli projekt bude pokračovat a kácení se ve Slavonicích znovu rozjede, by měly úřady rozhodnout do dvou měsíců.

mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz