Naše Česko

Boj o záchranu stovky stromů. Proti radnici se postavil i slavný režisér

Ve Slavonicích pokračuje ostrý spor ohledně kácení stovek stromů. Na úterním jednání zastupitelstva radnice po nátlaku veřejnosti rozhodla o tom, že kácení zatím pozastaví. Celý kontroverzní projekt znovu prověří úřady.

Více než 200 stromů ve Slavonicích radnice už pokácela. Za záchranu další více než stovky bojují místní lidé. Na úterní jednání zastupitelstva jich přišlo několik desítek. Včetně známých tváří. Například režisér Ondřej Trojan. 

Jednání zastupitelstva bylo bouřlivé a trvalo skoro pět hodin. Výsledkem je, že kácení stromů ve Slavonicích je zatím pozastaveno.

"Bude tady inspekce životního prostředí z Českých Budějovic," snažil se veřejnost uklidnit radní pro zeleň Miroslav Kašpar (Nez.). Úřady chtějí znovu prověřit, jestli radnice neporušila pravidla desetimilionového projektu. Na to už před časem poukazovali jak kritici, tak i zadavatel."V tom projektu šlo o výsadbu hlavně nových stromů a město se pustilo do plošného kácení stromů ve městě. To je špatně," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Jihočeského kraje a zadavatel projektu Jiří Bureš. 

Související obsah

Podle odborníků byly stromy v pořádku. "Jde o stromy, které tam mohly zůstat. Měly jen drobné poškození nebo neměly poškození žádné," popsal arborista Miroslav Kohel. Město s kritikou nesouhlasí. "Myslíme, že máme všechno v pořádku. Těžko vysadíte 1000 nových dřevin mezi stávající 2000," uvedl starosta Hynek Blažek (Nez.).

Občané jsou ale naštvaní. "Štve nás to a bojujeme za to, aby se ty stromy ve Slavonicích nekácely," řekl režisér Ondřej Trojan.

O tom, jestli projekt bude pokračovat a kácení se ve Slavonicích znovu rozjede, by měly úřady rozhodnout do dvou měsíců.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz