Zahraničí

Nerozvolňuje jen Česko, jiné evropské země opatření pouštějí víc

I některé další evropské země aktuálně rozvolňují opatření. V Řecku se otevřou střední školy. Výuku zahájila i řada německých spolkových zemí. Ve Velké Británii se otevřou třeba i kadeřnictví, posilovny, zoologické zahrady nebo knihovny. Obě dávky vakcíny už na Britských ostrovech, kde žije bezmála 70 milionů lidí, dostal každý desátý.

Restaurace, bary, kadeřnictví, posilovny, obchody - zařízení, která po mnoha týdnech lockdownu zase můžou otevřít dveře zákazníkům. Počet nakažených ve Velké Británii se snižuje a vláda se rozhodla rozvolnit zavedená opatření.

"Po prvním lockdownu jsme si všichni mysleli, že se vše vrátí do normálu. Pak ale přišel druhý lockdown. Takže teď znovu doufáme, že se vrátíme zpátky k běžnému provozu," modlí se majitel posilovny Jimmy Kohn.

Restaurace a bary zatím mohou otevřít jen zahrádky. Ty ale teď hosté kvůli chladnému počasí, dešti a sněhovým přeháňkám nejspíš stejně nevyužijí.

"V tuto chvíli zatím otevřeme pouze šest z třiceti našich barů, protože otevřená zatím můžou být jen venkovní prostranství. Otevřeno budeme mít od zítřejších dvanácti hodin," zmínil v pondělí majitel sítě podniků Matt Luty.

Britská vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem ale zároveň varuje obyvatele, aby se dál chovali zodpovědně a dodržovali hygienická pravidla - třeba zachovávání rozestupů.

Mnohá doporučení vláda vydala i k pietním akcím, které se v zemi konají po smrti manžela královny Alžběty II., prince Philipa. Úřady například vyzvaly obyvatele, aby se neshromažďovali před hradem Windsor - mnozí Britové ale k plotu dál nosí květiny.

Kvůli epidemii zůstanou ostatky prince až do posledního rozloučení na hradě Windsor. Pohřbu se zúčastní jen 30 lidí - příbuzní vévody z Edinburghu. Britští politici na pohřeb nedorazí a památku prince Phillipa uctí už během právě probíhajícího zasedání parlamentu.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz