Zahraničí

Další vakcína na dosah. Johnson and Johnson poslala první dodávky do EU

Další vakcína na dosah. Johnson and Johnson poslala první dodávky do EU
Zdroj: Profimedia

V České republice se aktuálně očkuje třemi vakcínami proti covidu, už brzy zřejmě přibude čtvrtá. Farmaceutická společnost Johnson & Johnson v pondělí poslala první várku svých vakcín do zemí Evropské unie. Za několik dní by měla vakcína dorazit i do České republiky.

Americký farmaceutický gigant Johnson & Johnson zahájil dodávky vakcín do Evropy, oznámil německý europoslanec Peter Liese v pondělí na twitteru. "Johnson & Johnson dnes začíná s dodávkami vakcín do EU. Je to velmi dobrá zpráva. Cíl Evropské unie nyní může být překročen," napsal.

Tuto informaci potvrdil i mluvčí Evropské komise. Termín doručení do konkrétních zemí podle něj závisí na dohodě firmy s daným státem. Do Česka by první várka měla dorazit v polovině dubna.

Do konce června by měla firma dodat do zemí Evropské unie 55 milionů dávek, podle Lieseho Německo očekává 10 milionů z nich. Výhodou vakcíny Janssen od Johnson & Johnson je, že je jednodávková. Očkovaní lidé dostanou pouze jednu injekci. Padesáti miliony dávek je tak možné naočkovat kompletně 50 milionů občanů. Její výhodou je i snazší skladování při "chladničkové" teplotě.

Vakcínu Janssen Evropská léková agentura doporučila už před měsícem. Jak informoval český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), je určena pro lidi starší 18 let a tvoří ji tzv. adenovirus, který vědci upravili tak, aby obsahoval gen pro tvorbu spike proteinu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Díky tomu imunitní systém člověka pozná, že se jedná o cizorodý prvek a vytvoří si proti němu protilátky.

Související obsah

V rámci klinické studie se prokázala u této vakcíny účinnost 67 procent. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou bolest v místě vpichu, bolest hlavy, únava, bolest svalů a pocit na zvracení. Méně často se vyskytl také kašel, bolest kloubů, horečka, zimnice, zarudnutí a zduření v místě vpichu.

U méně než jednoho ze sta očkovaných se dostavilo kýchání, třes, bolest v krku, vyrážka, svalová slabost, bolest končetin a zad. Vzácnými nežádoucími účinky je pak alergická reakce a svědivá vyrážka.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz