Zahraničí

Princ William uctil památku zesnulého dědečka. Slova plná smutku i hrdosti

Britové drží osmidenní smutek za zesnulého prince Philipa. Památku manželka královny Alžběty II. v pondělí uctil jeho vnuk princ William. O svém milovaném dědečkovi prohlásil, že byl "neobyčejným mužem" z "neobyčejné generace". Bude mu chybět, ale prý by si přál, aby královská rodina bez přestávky pokračovala ve službě vlasti.

Princ William vydal prohlášení k odchodu svého milovaného dědečka. Manžel královny Alžběty II. princ Philip naposledy vydechl minulý pátek. "Děda mi bude chybět, ale vím, že by chtěl, abychom se nezastavili a pokračovali v práci," napsal William. Informoval o tom portál britské BBC

Philip v posledních letech zápasil se zdravotními problémy. Přesto se dožil úctyhodných 99 let. "Století života mého dědečka zformovala služba vlasti a Commonwealthu (společenství zemí někdejšího Britského impéria, pozn. red), jeho manželce a královně a naší rodině. Jsem šťastný, že mi mohl být vzorem, a také za jeho přítomnost i v mé dospělosti, a tak jak za dobrých, tak za těžších časů," pokračoval truchlící vnuk.

William je podle svých slov vděčný i za to, že prince Philipa dobře poznala i jeho manželka vévodkyně Kate a že se k ní jeho dědeček vždy choval laskavě. 

Související obsah

"Nikdy nebudu považovat za samozřejmé mimořádné vzpomínky, které navždy na pradědečka zůstanou mým dětem, jež na vlastní oči viděly jeho nakažlivý smysl pro dobrodružství, stejně jako smysl pro rošťácký humor," doplnil s tím, že s Kate je připravený i v příštích letech pokračovat v podpoře královny tak, jak by si to princ Philip přál.

Rozhádaná královská rodina

Do země podle britských médií už v neděli po poledni z Ameriky přicestoval i princ Harry. Jeho vztahy se zbytkem rodiny jsou kvůli rozhovoru s Oprah Winfreyovou, kde padlo několik závažných obvinění, momentálně na bodu mrazu. Přesto se má v sobotu zúčastnit Philipova pohřbu, na který kvůli koronavirové pandemii pustí jen nejbližší. Předtím ale musí zůstat v povinné karanténě. Vévodkyni Meghan lékaři kvůli těhotenství cestu nedoporučili, a tak zůstala za velkou louží.

Související obsah

Královská rodina by ji ale nejspíš stejně nepřivítala s otevřenou náručí. Ve zmíněném interview Meghan mimo jiné tvrdila, že kvůli bezohlednému chování Harryho příbuzných přemýšlela o sebevraždě. Někdo z nich se jí měl před porodem ptát, jakou barvu pleti bude mít syn Archie. Královna slíbila, že údajný rasismus nechá vyšetřit.

Pohřeb dědečka bude první událostí, na které se princ William po odvysílání rozhovoru osobně uvidí s Harrym. Už spolu mluvili na dálku a prý to nedopadlo dobře. Panují tak obavy, aby nevraživost mezi bratry smuteční obřad nenarušila.

Podívejte se na reportáž TV Nova o úmrtí prince Philipa:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz