Domácí

Experti: Situace v ČSSD nemá v ČR obdoby. Hamáček se zbavil soka rychle

Prohru v boji o křeslo šéfa ČSSD nepřežil Tomáš Petříček nejen jako ministr, ale nezůstal ani v předsednictvu strany. A to všechno netrvalo ani 48 hodin. Podle politologů to nemá v Česku obdoby.

Zbavit se svého soka v boji o stranické křeslo během dvou dní je podle odborníků nevídané. Petříček dostal třetinu hlasů delegátů sjezdu, přesto musel skončit.


"Známe z historie případy, kdy se zvolený předseda strany nějakým způsobem pomstil svému vyzyvateli, ale bylo to v delším časovém rámci a zcela jinak zrežírováno. Tady to bylo uděláno zcela zjevně proto, že se vůbec Petříček odvážil Hamáčkovi postavit a prohrál," tvrdí politolog Jiří Pehe. 

Bývalo obvyklé, že ten, kdo vedl stranické křídlo a prohrál v boji o šéfa partaje, dostal místo v předsednictvu. Zastupuje totiž podstatnou část členů. Stalo se to třeba v případě, kdy se stal vítězem souboje o šéfa ČSSD Bohuslav Sobotka a poraženým Michal Hašek.

Související obsah

"My jsme v minulosti v sociální demokracii třeba slyšeli, jak Michal Hašek kryje záda Bohuslavu Sobotkovi. Ovšem jenom do té doby, než se s několika dalšími kolegy pokusil o jeho svržení," říká politolog Lukáš Jelínek.

"Můžeme si vzpomenout na některé významné dvojice, jako byl třeba Miloš Zeman proti Vladimíru Špidlovi, kdy Zeman před prezidentskou volbou si Špidlu ve straně kultivoval jako příštího předsedu. Pak se ti dva politici stali soky, kdy Špidla zamezil zvolení Zemana prezidentem," doplňuje ho Pehe. 

V roce 2003 jsem v ostrém souboji o předsedu KDU-ČSL porazil ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Mnozí čekali, že ho "zaříznu" a vystřídám ve vládě. Jenže tenkrát gentlemanství v politice ještě něco znamenalo, takže Cyril doministroval do voleb. Dneska se mladí sekáči "nezakecají". Už je líp," poznamenal na twitteru exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Související obsah

Petříček z boje o místopředsednické křeslo odstoupil. Zřejmě zvolil taktiku všechno, nebo nic. "Pan Petříček vzdal souboj symbolicky tím, že nekandidoval ani na post místopředsedy. Ve světě není vyjímečné, že když se v nějaké straně střetnou členové vlády o vedení, tak ten, který prohraje, odstupuje i z vlády," vysvětluje politolog Jan Herzmann. 

"V ODS Mirek Topolánek vyzval Václava Klause a stal se předsedou. Václav Klaus to neunesl a nakonec z té strany úplně odešel," uvádí jiný příklad Pehe.

"V minulosti v politických stranách ztráceli pozice politici, kteří zásadně zradili program té strany. Jan Hamáček se prostě rozhodl, že vyčistí sociálnědemokratický tým ihned po sjezdu. Kdyby vyhrál Tomáš Petříček, tak by stejný osud mohl klidně potkat Jana Hamáčka," myslí si Jelínek.

Tomáš Petříček se k celé situaci vyjádřil v Televizních novinách:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Karolína Pavlínová, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz