Zahraničí

Úřady evidují krevní sraženiny u další vakcíny. Do Česka zatím nedorazí

Den poté, co farmaceutická společnost Johnson & Johnson poslala první várku vakcín proti covidu-19 do Evropy, americké úřady doporučily pozastavit očkování touto látkou. Rozhodly o tom na základě několika hlášených případů krevních sraženin. Do Česka měla dorazit 19. dubna, firma ale oznámila, že zatím distribuci v Evropě odloží.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučují ve Spojených státech pozastavit očkování vakcínou Janssen od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Ve společném prohlášení v úterý uvedly, že jejich rozhodnutí se opírá o šest hlášených případů krevních sraženin.

Jedná se o velmi vzácné (šest případů z více než 6,8 milionů dávek), ale také velmi závažné nežádoucí účinky. Ve všech případech se jednalo o ženy ve věku 18 až 48 let a příznaky se u nich projevily v rozmezí 6 až 13 dnů po očkování.

"Úřad tyto případy prozkoumá. Dokud proces nebude dokončen, doporučujeme preventivně pozastavit používání této vakcíny," prohlásil ředitel FDA Peter Marks. Nejedná se přitom o novou informaci.

Související obsah

Evropská léková agentura (EMA) začala vakcínu Johnson & Johnson přezkoumávat už začátkem dubna. Tehdy evidovala čtyři hlášené případy krevních sraženin po očkování. Jeden z nich přitom skončil smrtí. Příčinnou souvislost ale zatím nepotvrdila.

Očkování touto vakcínou je v Evropské unii již schválené, v pondělí firma Johnson & Johnson zahájila dodávky do Evropy. V souvislosti s výzvou amerických úřadů k pozastavení očkování, ale oznámila, že distribuci v Evropě odloží. Do České republiky měla první várka dorazit příští týden.

Výskyt krevních sraženin úřady prověřují i u jiné vakcíny. Několik případů bylo hlášeno po aplikaci vakcíny od AstraZenecy, kterou se v Česku očkuje už od února. Minulý týden EMA vydala prohlášení, ve kterém připustila souvislost mezi vážnými případy krevních sraženin a vakcínou od AstraZenecy, zdůraznila však, že se jedná o velmi vzácné nežádoucí účinky.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Přestože Evropská unie apeluje na členské státy, aby zaujaly k AstraZenece stejný přístup, země omezují očkování vakcínou od této společnosti.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz