Domácí

Je rozhodnuto. Komunisté skončili s tolerancí vlády Andreje Babiše

Je rozhodnuto. Komunisté skončili s tolerancí vlády Andreje Babiše
Zdroj: TV Nova

KSČM po dlouhých jednáních ukončila toleranci menšinové vlády Andreje Babiše (ANO). Předseda komunistů Vojtěch Filip potvrdil TN.cz, že další spolupráce je zcela vyloučena. Jejich poslanci by navíc ve Sněmovně hlasovali pro vyslovění nedůvěry vládě.

Komunisté už nebudou tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO). Strana o tom rozhodla po úterní schůzce s hnutím ANO. Vadilo jim především nedodržení několika dohod, na kterých původní dohoda o toleranci stála.

"Posoudili jsme návrhy z minulého týdne a shodli jsme se na tom, že hnutí ANO nemůže garantovat založení banky v rukou státu. A dnes při hlasování nepodpořilo náš návrh na přeřazení zákoníku práce ve třetím čtení. To byl pro nás zásadní signál, že důvěryhodnost partnera pro nás skončila, a proto jsme tu dohodu už vypověděli," řekl TN.cz komunistický předseda Vojtěch Filip.

Babiš sice KSČM návrh na vznik státní komerční banky předal, evidentně ale komunisty nepřesvědčil.

Související obsah

Filip zároveň prohlásil, že konec spolupráce s Babišovým hnutím je skutečně definitivní. "Další spolupráce je úplně vyloučena. Já jednám dlouho, jsem velmi trpělivý člověk, ale když něco skončí, tak to skončí. Je to jako s tím nouzovým stavem v únoru. Nikdo mi nevěřil, ale když jsem řekl, že to nebude, tak to nebylo," doplnil.

Poslechněte si vyjádření premiéra Andreje Babiše:

Babiš ještě před rozhodnutím komunistů řekl televizi Nova, že podle jeho názoru hnutí ANO toleranční dohodu plnilo. Důvod prý vidí ve vnitrostranické situaci, KSČM bude brzy volit nového předsedu. "Komunisté to avizovali, my to samozřejmě respektujeme. Myslím si, že jsme tu dohodu plnili," prohlásil premiér.

Podpořili by vyslovení nedůvěry

Ústřední výbor KSČM odhlasoval ukončení tolerance vlády už před týdnem. "Smysl taktiky tolerančního patentu KSČM a ANO byl zjevně zkonzumován a už nic pozitivního asi nepřinese, kromě předrozvodového hašteření. Je čas jít dál," řekl tehdy komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Související obsah

Hnutí ANO podle Filipa neplnilo zhruba 40 procent dohod. Komunisté jsou připravení zvednou ruku pro vyslovení nedůvěry vládě, pokud ho některá z opozičních stran vyvolá. Sami se k tomu neuchýlí. 

Podle politologů je ale takový scénář vyloučený. Po pádu Babišovy vlády by totiž nastoupil úřednický kabinet, jehož složení by si vybral prezident Miloš Zeman, a to si opozice nepřeje, domnívá se Jiří Pehe.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz