Domácí

Ptačí chřipka se šíří, objevila se blízko největšího dodavatele drůbežího masa

Další ohnisko ptačí chřipky v malochovu objevili veterináři ve Vodňanech na Strakonicku. V blízkosti přitom leží největší dodavatel a zpracovatel drůbežího masa v zemi. Veterináři už přijali opatření.

Letos jde už o čtyřiatřicáté odhalené ohnisko ptačí chřipky. Chovatelka na problém upozornila veterináře poté, co jí uhynuly dvě z devíti slepic. Z odebraných vzorků pak odborníci potvrdili podtyp viru H5N8.


Podle pracovníků Státní veterinární správy se drůbež s největší pravděpodobností nakazila od volně žijících ptáků, se kterými byla v kontaktu na nedalekém rybníku. Veterináři už museli přijmout opatření, zbývající drůbež museli utratit.

Související obsah

Kolem ohniska vymezili tříkilometrové ochranné pásmo a také pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto lokalitách vyhlásili mimořádná opatření. Chovatelé musí například zabezpečit to, aby se jejich drůbež nedostala do kontaktu s volně žijícím ptactvem.


Od začátku roku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky především v malochovech napříč celou republikou. Nemoc ale zasáhla i velký chov slepic - třeba v Kosičkách na Královéhradecku, ve kterém chovali 170 tisíc kusů drůbeže. I v tomto případě museli všechna zvířata preventivně utratit. Ptačí chřipka je nebezpečná pro ptáky, odborníci zatím nepředpokládají, že by se nemoc přenášela na člověka.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz