Domácí

Ošetřovné čeká změna. Nově ho budou moci získat i prarodiče a tety

Ošetřovné čeká změna. Nově ho budou moci získat i prarodiče a tety
Zdroj: TV Nova

Poslanci ve středu schválili novelu zákona, která upravuje okruh lidí, jenž mají právo na ošetřovné. Novela se týká prarodičů i dalších příbuzných, kteří s dítětem nebydlí v jedné domácnosti. Návrh musí schválit ještě Senát a podepsat prezident.

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila rozšíření okruhu lidí, kteří mají právo na ošetřovné pro děti do 10 let, které nejsou ve škole. Nově ho mohou získat rodiče, sourozenci a ostatní příbuzní, jenž nežijí s dítětem v jedné domácnosti.

Návrh předložila poslankyně Lucie Šafránková (SPD), kterou podpořily její kolegyně Kateřina Valachová (ČSSD), Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti) a Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Návrh musí schválit ještě Senát a pak ho dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Od pondělí ztratili nárok na ošetřovné učitelé, pracovníci finančních úřadů a úřadů práce a zdravotníci. Ti a další skupiny nemají od pondělí nárok na ošetřovné, informovalo ministerstvo práce. Své děti mohou totiž umístit do školních klubů, družin a mateřských škol.

Sněmovna už na konci dubna schválila zvýšení ošetřovného jako takového. Schválený návrh poslanců počítá s tím, že bude ošetřovné nově 80 procent denního vyměřovacího základu. Výši ošetřovného si můžete spočítat v tomto článku.

Související obsah

"Není to žádná hitparáda, ale sněmovní navýšení ošetřovného na 80 % s platností zpětně od 1. března mě trochu probralo k životu," napsala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz