Domácí

Další tři případy. Úřad prověřuje 39 úmrtí po očkování proti covidu

Další tři případy. Úřad prověřuje 39 úmrtí po očkování proti covidu
Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prověřuje celkem 39 úmrtí, u nichž existuje podezření, že mají spojitost s očkováním proti covidu-19. Od minulého týdne jde nárůst o tři případy. Vzrost i počet hlášených nežádoucích účinků po podání vakcín.

SÚKL k počtu podezřelých úmrtí nedodává žádné bližší informace, není tak jasné, kolik je ve statistice mužů a kolik žen. Uvedený není ani věk. Mluvčí ústavu Klára Brunclíková na dotaz TN.cz uvedla, že SÚKL poskytuje maximum informací.

Ústav už také k tomuto úterý přijal více než tři tisíce hlášení o nežádoucích účincích, které lidé po podání některé z očkovacích látek proti covidu-19 pocítili. Přesně je jich 3091.

Zdaleka nejčastěji si očkovaní stěžují na reakce v místě vpichu a celkové příznaky. Sem patří například horečka, malátnost, pocity horka a chladu nebo bolesti na hrudi. Tyto a další podobné příznaky popisuje celkem 1897 přijatých hlášení.

Související obsah

Na druhém místě jsou neurologické příznaky zahrnující například bolesti hlavy, závratě, mdloby nebo třes. Takových hlášení SÚKL eviduje 689.

Na pomyslné bronzové příčce nejčastěji hlášených nežádoucích účinků jsou příznaky ovlivňující svaly, klouby a kosti (643 hlášení). Někteří lidé pochopitelně pocítí i více obtíží naráz, proto je součet potíží v jednotlivých kategorií vyšší než celkový počet přijatých hlášení.

Ústav každopádně zdůrazňuje, že jde pouze o podezření, ne o jistotu, že úmrtí či různé zdravotní potíže způsobily právě vakcíny proti covidu-19.

V posledních dnech se začíná více mluvit o české vakcíně. Pusťte si reportáž TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz