Zahraničí

Dvě dávky vakcíny nestačí, brzy bude potřeba další, říká šéf Pfizeru

Dvě dávky vakcíny nestačí, brzy bude potřeba další, říká šéf Pfizeru
Zdroj: TV Nova

Albert Bourla, generální ředitel společnosti Pfizer, která vyrábí vakcínu proti covidu-19, se nechal slyšet, že dvě dávky očkovací látky podle něj nejspíš nebudou k plné ochraně před virem stačit. Vakcinovaní tak budou v brzké době potřebovat další.

Bourla na online zdravotnické konferenci tento týden odhadl, že už plně naočkovaní lidé budou potřebovat s odstupem šesti měsíců až jednoho roku další dávku očkovací látky.

Jak připomíná CNN, data z probíhajícího očkování vakcínou od Pfizeru ukazují, že látka nabízí ochranu před nebezpečnou mutací viru, která se poprvé objevila v Jihoafrické republice. "Ochrana (poskytnutá vakcínou) klesá s ubíhajícím časem, ale po půl roce je stále extrémně vysoká. Ale myslím si, že na základě těchto dat bude třeba přistoupit k opětovným vakcinacím," nechal se slyšet šéf obřího farmaceutického koncernu.

Související obsah

Bourla připustil, že se teprve uvidí, jak často se bude muset očkování opakovat, ale podle něj je pravděpodobný scénář, kdy očkovaní lidé "budou potřebovat třetí dávku vakcíny po 6 měsících až roce." A poté se má očkování opakovat každoročně. Vše je podle Bourly ještě nutné potvrdit.

O takzvané boosterové (posilující) dávce vakcíny proti covidu mluvil ve čtvrteční Snídani s Novou i epidemiolog Petr Smejkal. Řekl, že její podání by mohlo poskytnout dodatečnou ochranu proti různým mutacím viru, které se objevily a šíří se.

Poslechněte si, co všechno epidemiolog o očkování řekl:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz