Domácí

Blamáž vlády! Slibované očkování do léta pro všechny se nestíhá

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na páteční tiskové konferenci řekl, že do konce června by se očkování v Česku mohlo otevřít i pro lidi na 40 let. Původně přitom vláda slibovala, že do letních prázdnin bude proočkovaná většina populace.

Cesta na dovolenou se Čechům komplikuje. Zatímco vláda slibovala, že do léta bude většina populace proočkovaná, teď je vše jinak. Do prázdnin se stihne očkovat jen část dospělých, očkování pro lidi nad 40 let se má otevřít nejdřív na konci června.

Čechům, kteří se do začátku letních prázdnin nestihnou naočkovat, tak reálně hrozí, že do ciziny se podívají pouze s PCR testy a můžou také po příletu do destinace skončit v povinné izolaci či karanténě. 

Protože se pro Česko podařilo zajistit dalších asi 1,2 milionu dávek vakcín, ministr Arenberger na páteční tiskové konferenci odhadl, že v květnu nebo v červnu bude vyočkováno 100 tisíc dávek denně. "Do konce června bychom mohli otevřít očkování pro lidi nad 40 let," zmínil ministr. Původně přitom vláda slibovala, že většina populace bude naočkovaná do letních prázdnin.

Arenbergerův předchůdce Jan Blatný například před třemi týdny prohlásil, že "v červnu bude naočkováno 60 až 70 procent dospělé populace." To se ale podle všeho nestihne. V té samé době sliboval Čechům víceméně bezproblémovou letní dovolenou i premiér Andrej Babiš (ANO). "Měli bychom se znovu nějak spojit, realizovat to rozvolnění a doufejme, že v červenci se vrátíme do normálu," zopakoval předseda vlády ve čtvrtečních Televizních novinách na TV Nova.

Související obsah

"Všichni jsme se báli Velikonoc, promísení populace, teď už můžeme říct, že Velikonoce situaci nezhoršily, za což patří všem dík," uvedl na úvod brífinku ministr.

O něco později řekl, že uvolňování kultury bude řešit s kolegou z vlády Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Jakési pilotní projekty by se podle něj mohly konat v květnu. O plošném rozvolňování ovšem konkrétně mluvit nechtěl.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla, že policisté provedli asi tři tisíce kontrol, aby zjistili, jak lidé dodržují izolaci a karanténu. Izolace byla porušená v 73 případech, hříšníkům potenciálně hrozí i pobyt ve vězení. 

Související obsah

Arenberger už ve čtvrteční Snídani s Novou reagoval na hlasy, které požadují, aby se ve školách děti testovaly raději PCR testy, protože jsou přesnější než antigenní sady. Ministr změnu nevyloučil, zároveň se divákům omluvil za výrok ze středy, v němž lidi strašil, že pokud budou zlobit, nezbaví se respirátorů ani v létě.

O dalším vývoji a rozvolňování mluvil ve čtvrtečních Televizních novinách premiér Andrej Babiš:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz