Domácí

Při cestě z toalety si ukopl malíček! I takové jsou pracovní úrazy z domova

Kabely, pojízdná židle nebo elektronika. I při práci z domova vám může stát v cestě několik nástrah, o které se můžete zranit. Jenže ne vždycky máte nárok požadovat po zaměstnavateli odškodnění. Čím se zvýší vaše šance získat bolestné?

Je to náhoda, ale může se to stát. Modelovým příkladem, je situace, kdy doplňujete papíry do tiskárny a najednou slyšíte, že vám zvoní mobil. Pospícháte hovor přijmout, a přitom se zraníte. 

"Pracovní úraz v domácnosti musí souviset s plněním pracovních úkolů. Ten, kdo určuje, zda se jedná o pracovní úraz při hlášení pojišťovně je zaměstnavatel. Ten také musí určit, zda šlo o pracovní úraz," vysvětlil mluvčí Kooperativa pojišťovna Milan Káňa.

Související obsah

"I zranění zaměstnance, ke kterému dojde při výkonu práce pro zaměstnavatele mimo pracoviště v režimu home office, může být s přihlédnutím k veškerým okolnostem pracovním úrazem. Prokázat, že k úrazu došlo, a tedy že se jedná o pracovní úraz, je na zaměstnanci. Klíčové je proto daný úraz a jeho okolnosti neprodleně zdokumentovat," upřesnila právnička Hana Pazdiorová.

Zaměstnavatel může své zaměstnance pojistit proti úrazu jen u dvou pojišťoven v Česku. Kuriózní případy zranění při práci z domova ale evidují v době pandemie jen sporadicky. Nejčastěji se jedná o úrazy dolních a horních končetin.


"Za poslední rok jsme měli asi desítku pracovních úrazů v domácnosti. Řešili jsme například případ zaměstnance, který při návratu z toalety zavadil o dveře a poranil si malíček na noze," uvedl Káňa.


Uznání úrazu může selhat  především na důkazech. Zaměstnanec totiž musí prokázat, že mu vznikla škoda, a že existuje příčinná souvislost mezi touto škodou a pracovním úrazem. Pokud se tedy zraníte během přípravy oběda, o pracovní úraz nepůjde. 

Související obsah

"Je-li pracovní úraz dostatečně prokázán, k řešení nároků poškozeného zaměstnance v souvislosti s pracovním úrazem se pak přistupuje standardně, jako při řešení jiného pracovního úrazu, ke kterému by došlo na pracovišti zaměstnavatele," právnička Pazdiorová.

Pojišťovny už v minulosti řešily několik úsměvných případů zranění v domácnosti. V hitparádě kuriozit by nejspíš vyhrál klient, kterému potkan rozkousal drát od počítače a on utrpěl úraz elektrickým proudem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz