Zahraničí

Královská rodina dala sbohem princi Philipovi. V rouškách a s rozestupy

Celý svět upřel v sobotu zrak na kapli sv. Jiří na hradě Windsor, kde se královská rodina naposledy rozloučila s princem Philipem. Po osmiminutém průvodu za vozem s rakví vévody z Edinburghu začal smuteční obřad, kterého se zúčastnilo kvůli koronaviru pouze 30 nejbližších příbuzných. Museli mít nasazené roušky a dodržet rozestupy. Loučení trvalo 50 minut, rakev poté zajela do královské hrobky.

Velká Británie se v sobotu naposledy rozloučila s princem Philipem. Před branami hradu Windsor se shromáždily davy, smutečního obřadu se ale mohlo zúčastnit pouze 30 nejbližších příbuzných.

"Hrozně mě to zasáhlo. Moc jsem toho o princi Philipovi sice nevěděla, ale v posledních dnech jsem se toho dozvěděla o jeho životě spoustu. Byl to úžasný a inspirativní člověk a opora naší královny," řekl jeden z truchlících.

Z útrob hradu převezl rakev speciální térénní vůz, který navrhl sám Philip, do kaple sv. Jiří. Tam ve čtyři odpoledne našeho času začal téměř hodinový obřad. Jako první přišla i odešla královna Alžběta II. Všichni smuteční hosté museli mít nasazené roušky. Seděli po skupinách s rozestupy.

Související obsah

"Jsme v kapli sv. Jiří, abychom odevzdali do rukou božích duši jejího služebníka, vévody z Edinburghu. Inspirovala nás jeho neochvějná věrnost naší královně, jeho služba národu a Commonwealthu. Jeho odvaha, chrabrost a víra. Obohatil naše životy skrze výzvy, které před nás postavil. Svou odvahu, kterou nám dal, dobrotu, humor a lidskost," pronesl windsorský děkan David Conner.

Pohřbem končí osmidenní státní smutek, který za zesnulého vévodu z Edinburghu země držela. 

Podle Michaela Žantovského, bývalého českého velvyslance v Londýně, byl princ Philip mimořádně oddaným člověkem. "Když tohle někdo vydrží 99 let, klobouk dolů. Setkal jsem se s ním tváří v tvář několikrát, většinou při oficiálních příležitostech. Někdy vtipkoval na hraně, ale vždycky byl zábavný a bylo potěšení ho vidět," řekl ve speciálním vysílání televize Nova.

Humor mu pomáhal přežít

Vévoda z Edinburghu si nepřál okázalý ani státní pohřeb. Údajně prohlásil, že se kolem něj nemají dělat cavyky a neměl by být příliš drahý. 

Pohřeb prince Philipa jsme sledovali v on-line reportáži:

Politolog Alexander Tomský, někdejší britský občan, je přesvědčen, že mnohdy drsný humor pomáhal Philipovi přežít. "Hrál neustále druhé housle, nejenom v manželství, ale i v tom státě, i když za sebou měl velmi chrabrou námořní službu a měl celou řadu talentů. Zachovával si od toho odstup a možná ve chvílích, kdy mu bylo těžko, pomohl si vtipem," prohlásil. 

Královna zakázala uniformy

Královna zakázala princům Williamovi a Harrymu jít během smutečního obřadu bok po boku. Stál mezi nimi jejich bratranec Peter Phillips. Buckinghamský palác tím chtěl patrně předejít dalším spekulacím o napjatých vztazích mezi bratry. Ty jsou po třaskavém rozhovoru Harryho a vévodkyně Meghan s Oprah Winfreyovou na bodu mrazu.

Meghan sledovala pohřeb v televizi ze Spojených států. Oficiálně tam zůstala kvůli těhotenství, mluví se ale o tom, že obviněními královské rodiny ve zmíněném interview si do Británie nadobro zavřela dveře. 

Související obsah

Truchlící vladařka zároveň nařídila, aby muži s vojenskými hodnostmi nepřišli v uniformě, ale ve smutečním oblečení. Harry po odchodu z rodiny o ně totiž přišel, stejně jako princ Andrew, jeden z královniných synů, po skandálu s údajným sexuálním obtěžováním mladých dívek na ostrově Jeffreyho Epsteina.

Na pohřbu chyběl britský premiér Boris Johnson. Den před obřadem ale navštívil námořní akademii v Dartmouthu, kterou vévoda z Edinburghu absolvoval.

"Vidím tu nadějné kadety, kteří jdou ve šlépějích prince Philipa. Myslím, že zrovna v této zahradě se poprvé setkal s, v té době ještě princeznou, Alžbětou. V těchto těžkých chvílích myslím právě na ni," prohlásil Johnson.

Šlechtic, manžel či vtipálek sršící energií. Tak se dal popsat princ Philip:

Exkluzivní záběry z doby, kdy princ Philip sloužil u britského námořnictva. Tehdy se do něj zamilovala budoucí královna Alžběta:

Každá minuta obřadu byla pečlivě naplánovaná dlouho dopředu:

Konec zlaté éry britského společenství, mnozí tak mluví o odchodu prince Filipa:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz