Zahraničí

Královská rodina dala sbohem princi Philipovi. V rouškách a s rozestupy

Celý svět upřel v sobotu zrak na kapli sv. Jiří na hradě Windsor, kde se královská rodina naposledy rozloučila s princem Philipem. Po osmiminutém průvodu za vozem s rakví vévody z Edinburghu začal smuteční obřad, kterého se zúčastnilo kvůli koronaviru pouze 30 nejbližších příbuzných. Museli mít nasazené roušky a dodržet rozestupy. Loučení trvalo 50 minut, rakev poté zajela do královské hrobky.

Velká Británie se v sobotu naposledy rozloučila s princem Philipem. Před branami hradu Windsor se shromáždily davy, smutečního obřadu se ale mohlo zúčastnit pouze 30 nejbližších příbuzných.

"Hrozně mě to zasáhlo. Moc jsem toho o princi Philipovi sice nevěděla, ale v posledních dnech jsem se toho dozvěděla o jeho životě spoustu. Byl to úžasný a inspirativní člověk a opora naší královny," řekl jeden z truchlících.

Z útrob hradu převezl rakev speciální térénní vůz, který navrhl sám Philip, do kaple sv. Jiří. Tam ve čtyři odpoledne našeho času začal téměř hodinový obřad. Jako první přišla i odešla královna Alžběta II. Všichni smuteční hosté museli mít nasazené roušky. Seděli po skupinách s rozestupy.

Související obsah

"Jsme v kapli sv. Jiří, abychom odevzdali do rukou božích duši jejího služebníka, vévody z Edinburghu. Inspirovala nás jeho neochvějná věrnost naší královně, jeho služba národu a Commonwealthu. Jeho odvaha, chrabrost a víra. Obohatil naše životy skrze výzvy, které před nás postavil. Svou odvahu, kterou nám dal, dobrotu, humor a lidskost," pronesl windsorský děkan David Conner.

Pohřbem končí osmidenní státní smutek, který za zesnulého vévodu z Edinburghu země držela. 

Podle Michaela Žantovského, bývalého českého velvyslance v Londýně, byl princ Philip mimořádně oddaným člověkem. "Když tohle někdo vydrží 99 let, klobouk dolů. Setkal jsem se s ním tváří v tvář několikrát, většinou při oficiálních příležitostech. Někdy vtipkoval na hraně, ale vždycky byl zábavný a bylo potěšení ho vidět," řekl ve speciálním vysílání televize Nova.

Humor mu pomáhal přežít

Vévoda z Edinburghu si nepřál okázalý ani státní pohřeb. Údajně prohlásil, že se kolem něj nemají dělat cavyky a neměl by být příliš drahý. 

Pohřeb prince Philipa jsme sledovali v on-line reportáži:

Politolog Alexander Tomský, někdejší britský občan, je přesvědčen, že mnohdy drsný humor pomáhal Philipovi přežít. "Hrál neustále druhé housle, nejenom v manželství, ale i v tom státě, i když za sebou měl velmi chrabrou námořní službu a měl celou řadu talentů. Zachovával si od toho odstup a možná ve chvílích, kdy mu bylo těžko, pomohl si vtipem," prohlásil. 

Královna zakázala uniformy

Královna zakázala princům Williamovi a Harrymu jít během smutečního obřadu bok po boku. Stál mezi nimi jejich bratranec Peter Phillips. Buckinghamský palác tím chtěl patrně předejít dalším spekulacím o napjatých vztazích mezi bratry. Ty jsou po třaskavém rozhovoru Harryho a vévodkyně Meghan s Oprah Winfreyovou na bodu mrazu.

Meghan sledovala pohřeb v televizi ze Spojených států. Oficiálně tam zůstala kvůli těhotenství, mluví se ale o tom, že obviněními královské rodiny ve zmíněném interview si do Británie nadobro zavřela dveře. 

Související obsah

Truchlící vladařka zároveň nařídila, aby muži s vojenskými hodnostmi nepřišli v uniformě, ale ve smutečním oblečení. Harry po odchodu z rodiny o ně totiž přišel, stejně jako princ Andrew, jeden z královniných synů, po skandálu s údajným sexuálním obtěžováním mladých dívek na ostrově Jeffreyho Epsteina.

Na pohřbu chyběl britský premiér Boris Johnson. Den před obřadem ale navštívil námořní akademii v Dartmouthu, kterou vévoda z Edinburghu absolvoval.

"Vidím tu nadějné kadety, kteří jdou ve šlépějích prince Philipa. Myslím, že zrovna v této zahradě se poprvé setkal s, v té době ještě princeznou, Alžbětou. V těchto těžkých chvílích myslím právě na ni," prohlásil Johnson.

Šlechtic, manžel či vtipálek sršící energií. Tak se dal popsat princ Philip:

Exkluzivní záběry z doby, kdy princ Philip sloužil u britského námořnictva. Tehdy se do něj zamilovala budoucí královna Alžběta:

Každá minuta obřadu byla pečlivě naplánovaná dlouho dopředu:

Konec zlaté éry britského společenství, mnozí tak mluví o odchodu prince Filipa:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz