Domácí

Začalo fyzické sčítání lidu. Zjistěte, jak probíhá návštěva komisaře

Začalo fyzické sčítání lidu. Zjistěte, jak probíhá návštěva komisaře
Zdroj: Profimedia

Od soboty se mohou lidé sečíst i prostřednictvím listinných sčítacích formulářů. Tato fáze Sčítání 2021 se týká všech, kteří se nesečetli online. Zjistěte, jak probíhá návštěva sčítacího komisaře.

O termínu, kdy jim během pochůzek ve dnech 17. až 29. dubna donesou sčítací komisaři listinný sčítací formulář, byli lidé informováni prostřednictvím oznámení. To dostali v uplynulých dnech do schránek nebo bylo vyvěšeno na vchodových dveřích. Komisaři nebudou kvůli pandemii koronaviru vstupovat přímo do domů.

"Sčítání nyní zahájilo svoji druhou, listinnou fázi. Stále však platí, že námi preferovaná je elektronická forma sčítání. Online formulář je také možné vyplnit až do 11. května. Je to rychlé, bezpečné a bez osobního kontaktu se sčítacími komisaři,“ řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

Související obsah

Návod, jak vyplnit listinný formulář sčítání lidu:

V předem oznámeném termínu se sčítací komisař dostaví, zazvoní a vyčká na příchod respondenta. Předá mu sčítací formulář a odpovědní obálku. Pokud komisař nikoho nezastihne, přijde v náhradním termínu. O náhradním termínu se lidé opět dozvědí z oznámení, které najdou ve schránkách nebo na vchodových dveřích.

Návod, jak vyplnit elektronický formulář sčítání lidu:

"Pokud listinný formulář nechcete, protože stále plánujete sečíst se online nebo jste se už online sečetli, na komisaře čekat nemusíte. A pokud už na vás zazvoní, tak mu to prostě jen sdělte. Všichni máme povinnost se sečíst, ale jakým způsobem to uděláme, je pouze na nás," píše ČSÚ.


Sčítací komisaři by měli mít viditelně umístěný průkaz a na požádání předloží i občanský průkaz nebo cestovní doklad. Jména komisařů lze ověřit i na webu a jsou zveřejněna i na úředních deskách obecních úřadů. Všichni komisaři jsou také vybaveni brašnou s logem České pošty.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz