GRU

Vraždy i státní převraty. Ruské jednotky GRU operují po celém světě

Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace (GRU) je vojenskou jednotkou, která operuje napříč světem. Podle bezpečnostních expertů mají její příslušníci na svědomí otravy, likvidace lidí i pokusy o destabilizaci států napříč Evropou. Podle informací českých bezpečnostních složek dokonce stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

GRU byla založena už v roce 1918, a od té doby funguje v rámci podvratné činnosti napříč celou Evropou i zbytkem světa. Po dobu fungování Sovětského svazu však její existence nebyla nikdy oficiálně přiznána. Její celý název je Hlavní správa Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.

Většina členů se skládá z válečných veteránů. Jedná se o lidi, kteří mají bohaté zkušenosti s boji v Afghánistánu, Čečensku a na Ukrajině. Centrála GRU oficiálně sídlí na Chodinském poli v Moskvě. Ředitel GRU je podřízen ruskému vojenskému velení.

Související obsah


Nejznámější složkou GRU je jednotka s číslem 29155, která je určená k podvratným operacím v západních zemích, sabotážím a vraždám, informuje New York Times.

Mezi známé akce jednotky patří například otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, ke které došlo v létě roku 2018. Britská vláda z útoku na Skripala obvinila Moskvu, ta ale jakoukoliv souvislost s incidentem popírala. Nakonec se ukázalo, že za otravou stáli příslušníci GRU, kteří se v Anglii vydávali za turisty. Investigativní novináři za útočníky označili ruské agenty Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina.

Související obsah

Členům jednotky je připisován také pokus o převrat v Černé Hoře v roce 2016, který měl podle západních zpravodajských služeb zabránit vstoupit zemi do Severoatlantické aliance. GRU je rovněž podezřelá z otravy bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva. Ten dodával zbraně ukrajinské vládě a část z nich byla uskladněna také ve skladu ve Vrběticích.


Nově je rozvědka obviněna z toho, že má na svědomí výbuch muničního skladu v Česku. V sobotu o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," uvedl v sobotu premiér.

"Došlo k obrovským škodám a narušení života místních obyvatel, ale především tam zahynuli dva naši spoluobčané," řekl premiér na tiskové konferenci. Dokonce se má jednat o stejné agenty, kteří v srpnu roku 2018 otrávili Skripala.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem dál roste. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Podle experta Andora Šándora jsou některé tajné služby schopné skoro všeho:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz