Domácí

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády. Vláda vyšle speciál

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády. Vláda vyšle speciál
Zdroj: Profimedia

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády. Po předvolání to oznámili velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi na ruském ministerstvu zahraničí. Jde o reakci na rozhodnutí české strany vyhostit 18 ruských agentů s diplomatickým krytím po zjištění tajných služeb, že Moskva měla stát za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích.

Moskva reaguje na vyhoštění 18 svých agentů s diplomatickým krytím odvetou. Vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, z toho 16 diplomatů. 

Po předvolání českého velvyslance Vítězslava Pivoňky o tom ruské ministerstvo zahraničí. Odpověď Kremlu je v diplomacii neobvyklá. Ze země musí odejít víc Čechů než Rusů z Prahy, opustit ji navíc musejí už do pondělní půlnoci. Mají na to něco málo přes 24 hodin. Pivoňka v Moskvě zůstane. Pro české pracovníky poletí vojenský speciál, který je dopraví zpátky do vlasti.

Oproti tomu ruští agenti dostali na odchod z Česka obvyklých 48 hodin. Ruské velvyslanectví má navíc přibližně 140 pracovníků. Na rozdíl od českého, kde po vyhoštění zůstane pouze pět diplomatů.

Související obsah

Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) zjistila, že ruští agenti měli stát za explozemi muničních skladů ve Vrběticích z roku 2014. V sobotu to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). 

Odvetou vyhrožovala už v sobotu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. "Praha moc dobře ví, co bude za takové finty následovat," prohlásila.

Pro Čechy do Moskvy poletí vládní speciál. "Budu informovat premiéra a další. Zítra se sejde krizový štáb ministerstva zahraničních věcí a musíme zařídit let speciálu do Mosky, který naše občany dopraví zpět," řekl vicepremiér Hamáček Blesku.

Podle Drahoše vyhostili i zástupce velvyslance

Opozice žádá tvrdou odpověď. Podle senátora Jiřího Drahoše (za STAN) musí Moskvu opustit i zástupce velvyslance Pivoňky. 

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by mělo Česko vyhostit všechny zaměstnance ruské ambasády v Praze.

"Po vyhoštění 20 českých diplomatů už není na co čekat. To my musíme být tvrdí, Rusové jsou vinni z teroristického útoku a ještě jsou ublíženi. Vláda by měla vyhostit všechny ruské ‘diplomaty’ a důrazně vysvětlit Rusům, že už budeme fungovat jen ve stavu 1 ku 1," napsala na twitteru.

Podobný názor má i Petr Gazdík (STAN). "Neměli bychom si to nechat líbit. Chovají se k nám jako k podřadnému druhu. 18 by měl být z naší strany jen začátek. Měla by nastat redukce ruské ambasády na pět diplomatů," uvedl.

Rovněž podle šéfa ODS Petra Fialy by mělo Česko tvrdě odpovědět. "Vyhoštění 20 českých diplomatů jen potvrzuje agresivní ruskou politiku vůči naši zemi. Moskva tím ale nezakryje závažnost zjištění o násilné akci ruských agentů.Vláda by měla rychle koordinovat postup s EU a NATO, je potřeba silné mezinárodní diplomatické reakce na ruskou hrozbu," napsal na twitteru.

Podle Babiše byl výbuch ve Vrběticích zpackaná akce ruských agentů:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz