Domácí

Požárů od komínů přibývá! Majitelé podceňují kontroly, míní hasiči

Během právě končící topné sezóny se oproti té minulé zvýšil počet požárů od komínů o 17 %. Podle hasičů jich bylo více než 1100 a ten nejničivější způsobil škodu za sedm milionů. Na vině je hlavně nezodpovědnost majitelů, kteří podceňují pravidelné kontroly.

Jasenná na Náchodsku letos 19. března. V komíně bouchly saze a požár zachvátil celou střechu, škoda byla 400 tisíc. U 85 požárů rodinných domů ze 100 je na vině právě nevyčištěný komín nebo jeho špatný stav. Tuto topnou sezónu bylo takových požárů poprvé přes 1000.


"Asi 1116 požárů evidujeme od komínů, což je o 166 více než v loňském roce. Výše škod se vyšplhala na téměř 46 milionů korun,“ informovala mluvčí hasičů Nicole Studená. Zanedbaný komín postupně zanáší nečistoty, a nakonec si žár prorazí vlastní cestu.

Související obsah


"Nahromaděné zplodiny začnou v komíně hořet,“ doplnila mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová. V Královéhradeckém kraji minulou topnou sezónu vyjížděli hasiči k 70 požárům od komínů, letos to bylo o 30 požárů víc.


Nejvyšší škodu po jednom takovém případu letos hasiči vyčíslili na sedm milionů. Na plné vyplacení pojistky mohou většinou majitelé kvůli své nedbalosti zapomenout, navíc je čeká pokuta. Škoda na majetku ale nemusí být tím nejhorším, letos se při požárech od komínů zranilo 14 lidí, jeden člověk zemřel. "I když nezpůsobí požár, zplodiny můžou nic netušící obyvatele otrávit,“ doplnila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.


Narůst počtu požárů kromě nedbalosti majitelů domů hasiči přičítají i letošní tuhé zimě. "Od začátku října do konce března bylo loni 38 mrazivých dnů i v nížinách, letos to bylo více než dvojnásobek, tedy 87 dnů,“ poznamenala meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah


Povinnost komínovou cestu nechat odborně vyčistit je u kotlů na pevná paliva třikrát za rok, u kapalných paliv dvakrát a u plynových je to jednou ročně.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz