Domácí

Ruští diplomaté opustili Česko, letecký speciál je ve vzduchu

Po velkém množství zavazadel dorazil na pražské Letiště Václava Havla v pondělí po 15. hodině autobus, který přivezl ruské diplomaty a jejich rodiny. Na zemi na ně čekal letecký speciál, který je má dopravit zpět do vlasti. Do něj začali nastupovat kolem 16. hodiny, o hodinu později se dal letoun do pohybu.

Před 17. hodinou na palubu iljušinu nastoupili všichni cestující, krátce na to se uzavřely dveře letounu a odjely pojízdné schůdky. A těsně před 17:00 se dal mohutný stroj do pohybu, do vzduchu se dostal v 17:20.

 

Kolem půl čtvrté odpoledne zastavil před terminálem pražského letiště autobus, který s největší pravděpodobností přivezl vyhoštěné ruské diplomaty a jejich rodiny. Z jeho útrob vystoupil kromě dospělých i větší počet dětí. Všichni vzápětí zamířili do vnitřních prostor letiště.

Před půl třetí odpoledne podle specializovaného portálu Flightradar24 v Praze přistál ruský speciál Iljušin Il-96, který podle všeho odveze ruské diplomaty a jejich blízké zpět do vlasti. Před 15. hodinou už u něj stály schůdky pro nástup cestujících.

Kolem 14. hodiny se u jednoho z terminálů pražského Letiště Václava Havla objevil podle agentury Aktu.cz autobus s diplomatickou registrační značkou, který k němu dopravil velké množství zavazadel - nejspíš patřících právě vyhoštěným Rusům. Posléze přijela i plně naložená dodávka. Na jedné z fotografií je kromě kufrů a krabic k vidění dokonce pečlivě zabalené žehlicí prkno.

Kvůli aktuálně oznámenému zjištění české tajné služby, která vyšetřovala výbuchy ve Vrběticích v roce 2014, ministr vnitra a dočasně i zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády z Česka. Původně se mluvilo o tom, že by měl v pondělí v Praze přistát přibližně v 15:00 speciál ruské vládní letky. Ten by se měl v hlavním městě zdržet přibližně dvě hodiny a kolem 17. hodiny odlétat. Protože k přistání nakonec došlo dříve, je možné, že posunutý bude i odlet ruského speciálu.

Jak se vláda na pondělním jednání rozhodla ohledně odtajnění výsledků vyšetřování, zjistíte v reportáži TV Nova:


Moskva vyhostila 16 diplomatů a čtyři další pracovníky českého velvyslanectví v reakci na vypovězení 18 ruských diplomatů z Prahy. Odpoledne se proto vznese do vzduchu také český vládní speciál z letiště ve Kbelích, který naopak zamíří pro vyhoštěné Čechy. Jejich návrat se předpokládá v pozdních večerních hodinách.

Související obsah


"My děláme všechno pro to, abychom zajistili návrat našich občanů do České republiky, ráno zasedal krizový štáb ministerstva zahraničních věcí, pracujeme na odeslání vládního speciálu do Moskvy, současně koordinujeme postup při odletu ruských zpravodajských důstojníků a jejich rodin a dalších,“ informoval ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz