Zahraničí

Navalnyj je v nemocnici. Jeho spolupracovníci se bojí nejhoršího

Vězněného kritika ruského režimu Alexeje Navalného v pondělí převezli do vězeňské nemocnice. Informovala o tom Federální vězeňská služba. Ta současně tvrdí, že zdravotní stav lídra ruské opozice je v pořádku. Už v pátek ale jeho osobní lékařka spolu s nezávislými doktory varovala, že jeho stav může kvůli hladovce, kterou drží už dvacet dní, vážný.

"Nevíme, co se s Navalným dělo přes víkend, protože právníci ho nesměli navštívit. Doufám, že dnes dostaneme nějaké zprávy, ale velmi se obávám, že to budou špatné zprávy," řekla v pondělí rozhlasové stanici Echo Moskvy právnička Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolová.

Dodala, že nevěří, že by dnes dostali o jeho zdraví dobré zprávy. "Myslím, že jeho stav je opravdu blízký kritickému, velmi blízký velmi vážnému. Dvacet dní protestní hladovky, to je strašně moc,“ upozornila Sobolová.

Související obsah

Navalný měl být převezen do oblastní nemocnice pro odsouzence ve vězeňském objektu IK-3 ve Vladimirské oblasti. Podle deníku Kommersant to uvedla Federální vězeňská služba na svých webových stránkách. Nemocnice se má specializovat "na dynamické pozorování podobných pacientů".

Téměř dvacetidenní hladovku Navalnyj zahájil ve vězení 31. března jako protest proti tomu, že mu ve vazbě údajně neumožnili odpovídající lékařskou péči a nepustili k němu ani jeho osobní lékařku. Známý kritik ruského prezidenta si svůj trest odpykává ve vězeňské kolonii v Pokrovu. Ta je známá svým přísným režimem.

Lídr opoziční ruské strany v minulosti poukazoval především na majetkové poměry lidí v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Trest si má odpykávat za údajnou zpronevěru. Panuje ale přesvědčení, že to byla jen záminka s cílem dostat Navalného do vězení. Zatčen byl v Moskvě po návratu z Německa, kde se léčil z otravy nervovým jedem novičok.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz