Zahraničí

NATO bude řešit vrbětický výbuch, další země se staví na stranu ČR

V Bruselu v úterý zasedá rada Severoatlantické aliance. Jedním z hlavních témat bude i zpráva českých tajných služeb o zapojení agentů GRU do výbuchu ve Vrběticích. Členy NATO bude o situaci informovat český zástupce Jakub Landovský. Mezitím přibývají státy, které se ve sporu staví na stranu Česka.

Za Českou republiku se už postavilo také Maďarsko, Polsko a Slovensko. Ministři zahraničí zemí V4 odsoudili aktivity, které ohrožují bezpečnost suverénních států, vyjádřili také solidaritu s krokem Česka vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády. Slovensko podle šéfa tamní diplomacie hledá způsob, kterým Rusku také odpoví.

"Důrazně odsuzuji podvratné aktivity namířené proti bezpečnosti České republiky - našeho nejbližšího souseda a spojence. Musíme dále posilovat společnou spolupráci a odolnost, abychom zajistili bezpečnost naších občanů," napsal na twitteru slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

Za Česko už se postavilo také Rakousko a pomoc při vyšetřování případu nabídlo Bulharsko. Rusko se naopak proti závěrům českého vyšetřování výbuchu ve Vrběticích důrazně ohradilo. "Rozhodně nesouhlasíme s těmito závěry, které považujeme za pobuřující a nepřátelské," vzkázal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Související obsah

Podle tamní diplomacie je vyhoštění ruských pracovníků ambasády v Praze nepřátelský akt založený na absurdním obvinění. "Proběhlo tam vyšetřování a na nic se nepřišlo. Tady je odpověď na to, kdo má z celé té přehlídky marasmu prospěch. Lidem bylo potřeba něco předložit - našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba," míní mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Evropská unie vůči Rusku zatím žádné společné sankce neplánuje, premiér Babiš chce ale situaci probrat s partnery začátkem května.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz