Zahraničí

Expolicista Derek Chauvin byl uznán vinným z vraždy George Floyda

Porota soudu v americkém Hennepinu uznala bývalého policistu Dereka Chauvina jako vinného ve všech bodech obžaloby v kauze úmrtí černocha George Floyda v květnu 2020. Chauvin byl shledán vinným z neúmyslné vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně.

O Chauvinově vině jednala porota složená z pěti mužů a sedmi žen už v pondělí odpoledne po dobu čtyř hodin a podle soudu pokračovala v jednání i v úterý ráno. Podle regulí probíhá jednání poroty za přísné izolace od veřejnosti, aby nedocházelo k nežádoucímu ovlivňování jejích členů. Pětačtyřicetiletý Chauvin se před soudem přiznal ke všem bodům obžaloby, které mu byly kladeny za vinu, což byla neúmyslná vražda druhého stupně, vražda třetího stupně a zabití druhého stupně.

Nejvyšší trest za neúmyslnou vraždu druhého stupně je odnětí svobody až na 40 let, v případě vraždy třetího stupně hrozí odnětí svobody až na 25 let. Za za zabití druhého stupně pak hrozí 10 let, popřípadě peněžitý trest 20 000 dolarů. Samotnou výši trestu však soudce zatím nevynesl a učiní tak až po dalších procedurách za 8 týdnů. Dokud tak neučiní, zůstane Derek Chauvin i nadále ve vazbě.

Podle CNN začalo jednání poroty po třech týdnech svědectví v jednom z nejsledovanějších případů éry Black Lives Matter. V obžalobě proti Chauvinovi bylo vyslechnuto 38 svědků, kteří se snažili ukázat, že bývalý policista z Minneapolis spáchal 25. května 2020 vraždu, když 9 minut a 29 sekund klečel na krku a zádech zadrženého a spoutaného Floyda. Ten poté upadl do bezvědomí a musel být převezen do nemocnice, kde později zemřel.

Související obsah

Prokurátoři opakovaně vyzvali porotce, aby "věřili svým očím" a spoléhali se na videozáznam z Floydovy smrti, který pořídil přihlížející policejního zákroku. "Tento případ je přesně to, co jste si mysleli, když jste ho viděli poprvé, když jste viděli to video. Je to přesně to. Můžete věřit svým očím," řekl v závěrečné řeči státní zástupce Steve Schleicher. "Tohle nebyla policejní práce. Tohle byla vražda." 

Obhajoba v procesu předvolala sedm vlastních svědků. Obviněný Chauvin však využil pátého dodatku Ústavy a rozhodl se v procesu nevypovídat. Čtení rozsudku byl nicméně přítomen.

Celá událost vyvolala nebývalou vlnu rozhořčení napříč Spojenými státy. Hnutí Black Lives Matter uspořádalo nespočet protestních akcí, které měly upozornit především na policejní brutalitu namířenou proti černošskému obyvatelstvu. Protesty se často zvrhly v rabování, zapalování aut a násilné střety s policií.

Související obsah

Město Mineapolis se rozhodlo ještě před uzavřením případu vyplatit pozůstalým po zemřelém Floydovi odškodnění ve výši 27 milionů dolarů (bezmála 600 milionů korun). Davy lidí před soudní síní v Minneapolisu a na místě, kde byl Floyd zabit, skandovaly po vyslechnutí verdiktu "spravedlnost" a "Na černých životech záleží".

Minnesotský guvernér Tim Walz řekl, že "verdikt Dereka Chauvina je důležitým krokem vpřed pro spravedlnost", ale stále je před co dělat. Vyzval k pokračujícímu "pochodu za spravedlnost" a ke změně "prostřednictvím systémové reformy".

Vysoký úředník administrativy prezidenta USA popsal reakci uvnitř soukromé jídelny, kde prezident Biden, viceprezidentka Kamala Harrisová a další zaměstnanci s napětím sledovali verdikt v přímém přenosu. Podle CNN popsal emoci jako “kolektivní oddechnutí a obrovský pocit úlevy“.

 Podívejte se na video u soudu s expolicistou Derekem Chauvinem: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz