Domácí

Vakcína Johnson & Johnson je v Česku, míří k praktickým lékařům

První dodávka vakcíny společnosti Johnson & Johnson je v Česku a míří k praktickým lékařům. Hlavní výhodou je, že se nemusí mrazit a lidé dostanou jen jednu dávku. Od pátku se mohou k očkování registrovat lidé od šedesáti let.

Je to první schválená vakcína, která lidi ochrání před koronavirem už po jedné dávce. Lékaři tak nemusí komplikovaně plánovat přeočkování a vytvářet pořadníky a zásoby pro lidi, kteří čekají na druhou dávku.

"Má 80procentní účinnost a je tak srovnatelná s ostatními vakcínami," vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Její druhou obrovskou výhodou je snadná manipulace a skladovatelnost. Na rozdíl od Pfizeru a Moderny se nemusí hluboce zamrazovat. Tato vakcína vydrží v běžné lednici i několik měsíců.

Cesta jednodávkové vakcíny k pacientům málem skončila krátce po jejím schválení Evropskou lékovou agenturou. Výrobce pozastavil distribuci kvůli podezření, že způsobuje krevní sraženiny. Naštěstí ale jen velmi vzácně.

Distributor začne ve čtvrtek rozvážet vakcíny praktickým lékařům a očkovat s nimi mohou ihned. Výhodu teď mají pacienti v krajích, kde se lékaři do systému zaregistrovali jako první.

Související obsah

"Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Bude se to rozesílat podle toho, kdo se první přihlásil," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Jihomoravského kraje Ivo Procházka.

Čtrnáct tisíc dávek na celou republiku je jako kapka v moři. V každém kraji je zatím jen několik desítek praktiků, kteří vakcíny dostali.

Počty dodaných vakcín ale strmě porostou – Johnson & Johnson má letos dodat dva miliony dávek. Od pátku se mohou registrovat na očkování i lidé starší šedesáti let.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz